Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 114-115

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 114-115 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 114-115

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 114[/syf]

Yeniden değerlendirme imkânı olan atıkların çeşitli fiziksel veya kimyasal işlemlerden geçirilerek ikincil bir ham maddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesi geri kazanım olarak adlandırılır. Meyve-sebze kabuklarından, yemek artıklarından ve küllerden gübre oluşturulması ile atık yağlardan biyodizel oluşturulması buna örnektir. Evsel katı ve sıvı atıklar nasıl değerlendirilir? “Fen Atölyesi”nde bununa ilgili bir etkinlik yapınız.

Etkinlik Yapalım

Sınıfta iki grup oluşturalım.
Gruplara aşağıdaki proje başlıklarını verelim.

Grubumuzda bulunan arkadaşlarımız ile İnternet, ansiklopedi, dergi ve ders kitabı gibi kaynaklardan proje başlığımız ile ilgili araştırma yapalım.
Grubumuzun proje başlığı ile ilgili bir proje çalışması yapmasını sağlayarak projemizi sınıfta arkadaşlarımıza sunalım.
Kitabımızın XII. sayfasında yer alan bilimsel araştırma ve mühendislik tasarım süreçlerini okuduktan sonra sayfa 208’deki araç tasarlama örneğini kullanarak bir araç tasarlayınız.

  • Cevap: Bu etkinliği siz yapabilirsiniz.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 115[/syf]

Meraklısına
Türkiye bor cevherini lityuma dönüştüren Eti Maden, Lityum Karbonat Üretim tesisinde, rafine bor üretimi esnasında ortaya çıkan sıvı atıklardan lityum üretimi yapmaktadır. Geleceğin petrolü veya beyaz altını olarak bilinen lityum; elektrikli otomobillerde, robotlarda ve enerjinin depolanması için gereken yerlerde kullanılmaktadır.

Dünya nüfusunun zaman içinde artışı, tüketilen malzemelerin artmasını, suyun daha fazla kullanılmasını ve dolayısıyla çevrenin daha çok kirletilmesini doğurmuştur.

Atık olarak nitelendirip çöpe attığımız malzemeleri ayrı ayrı çöp kutularına attığımızda değerlendirilmesi daha çabuk olabilir. Bu yüzden öncelikle kendimiz bu şekilde çöpleri değerlendirmeli, yakın çevremize de bu konuda örnek olup onların da atık kontrolünde özen göstermelerini sağlayabiliriz.

Atık kontrolü ile ilgili kuruluşların amacı; atıkların çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden kaynağın da ayrı olarak toplanması, ünite içinde taşınması, geçici depolama ve bertaraf edilmesidir. Ülkemizde bu konuda görev üstlenen kamu ve sivil kuruluşlarına belediyeler ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP), Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı İktisadi İşletmesi (ÇEVKO), Atık Kâğıt ve Geri Dönüşümcüler Derneği (AGED) ve Petrol Sanayi Derneği (PETDER) örnek olarak verilebilir.

Sağlık kuruluşlarında tıbbi araştırma yapan birimlerin çalışmalarında arta kalan atıklara tıbbi atık denir. Ameliyat malzemeleri kan alma ürünleri, kullanılmış şırıngalar, pandemi nedeniyle ortaya çıkan cerrahi maskeler, nitril eldivenler tıbbi atıklardır. Tıbbi atıkların toplama ve taşıma işlemi sırasında el veya vücut ile temastan kaçınılır. Taşınmasında kullanılan kap turuncu renkli olur ve üzerinde “Uluslararası Biyotehlike” amblemi ile siyah renkli “DİKKAT! TIBBİ ATIK” ibaresi bulunur.

Ham maddenin azalması ve doğal kaynakların hızla tükenmesi sonucunda ekonomik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun, geri dönüşümle uzun vadede giderilebilir. Geri dönüşüm tesislerinde üretilen ürünlerin satışı, ülke ekonomisine katkı sağlayabilir. Ayrıca bu tesislerde çalışan insanlara iş imkânı sağlanarak hem ülke ekonomisine hem de aile ekonomisine katkıda bulunmuş olunur.

Yeniden kullanım, atıl duruma gelmiş bir ürünün benzer veya tamamen farklı ve yaratıcı bir düşünüşle yeniden kullanımına verilen addır. Tekstil ürünleri ve kullanılabilecek durumdaki eşyalarınız da yeniden kullanılabilir. Dolabınızda bulunup kullanmadığınız veya eskidiğini düşündüğünüz kıyafet ve eşyaları nasıl değerlendirebilirsiniz?

  • Cevap:

Etkinlik Yapalım

İhtiyacı Olanlara Yardım Kampanyası
• Okulumuzda arkadaşlarımızla iş birliği yaparak ihtiyaç sahibi insanlar için kıllık-kıyafet ve eşya kampanyası başlatalım.
• Bu kampanyada öğretmenlerimizden, aile büyüklerimizden ve sivil toplum kuruluşlarından yardım alalım.
• Topladığımız eşyaları ihtiyacı olan kişilere ulaştıralım.
• Yaptığımız kampanyada paylaşmanın ve merhametli olmanın önemini anlatacak bir sunum hazırlayıp sınıfta arkadaşlarımıza sunalım.
Kitabımızın XII. sayfasında yer alan bilimsel araştırma ve mühendislik tasarım süreçlerini okuduktan sonra sayfa 208’deki araç tasarlama örneğini kullanarak bir araç tasarlayınız.

  • Cevap: Paylaşmak çocuğa adil olmayı ve merhameti öğretir, başkalarının ihtiyaçlarına ve isteklerine cevap verdiğinde mutlu olmayı, başkaları ile paylaştığı zaman kendisi ile de paylaşılacağını öğrenir. Küçük yaşta paylaşmaya teşvik edilen çocuklar, sırasını beklemeyi, uzlaşmayı ve hayal kırıklığı ile başa çıkmayı öğrenir.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Aydın Yayınları Sayfa 114-115  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry