Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 140-141-142

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 140-141-142 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 140-141-142

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 140[/syf]

Derse Hazırlık

Işık alan bir havuz temizlenirken temizlik yapan görevlilerin ellerindeki çubuklar Emre’nin dikkatini çeker. Çubuk, suyun içine girince kırılmakta, dışarda ise dümdüz görünmektedir. Emre, temizlik yapan görevlileri daha dikkatli izlediğinde gözlerine inanamaz. Aslında çubuk kırılma özelliğine sahip değildir. Suyun içinde de dışında da düzdür. Suyun içine giren çubuğun kırılmış gibi görünmesinin sebebi ne olabilir?

  • Cevap: Suyun içine giren çubuğun kırılmış gibi görünmesinin sebebi, ışığın kırılmasıdır. Işık ışınları saydam bir ortamdan başka bir saydam ortama geçerken ışınların bir kısmı yansıyarak geldiği ortama dönerken, bir kısmı da ikinci ortama, doğrultusu ve hızı değişerek geçer. Işığın ikinci ortama geçerken doğrultu değiştirmesine ışığın kırılması denir.

Derse Hazırlık” bölümünde çubuğun kırık gibi görünmesi sizce ışığın yansımasıyla mı, soğurulmasıyla mı yoksa kırılmasıyla mı açıklanır?

  • Cevap: Işığın Kırılması; Işık, boşlukta doğrusal bir yol boyunca saniyede 300 milyon metre hızla ilerleyen bir enerji türüdür. Bir ışık demeti, bir cisimle karşılaştığında ışınların bir bölümü yansıyabilir, bir bölümü soğurulabilir, bir kısmı da cismin içinden geçebilir.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 141[/syf]

Deney Yapalım

Araç ve Gereç
Lazer kalemi Dikdörtgen şeklin de kesilmiş kalın cam

Işığı Takip Et
Kesilmiş camı masaya yerleştirelim.
Lazer kalemini cama tam değecek şe kilde, masaya paralel bir şekilde tutalım. Işığın, camın içinde ve dışında izlediği yolu gözlemleyelim. (Lazer ışığının gözümüze gelmemesine dikkat edelim!)

Lazer kalemini cama değdirmeden belirli mesafe uzaktan tutalım. Işığın, cama girmeden camın içinde ve dışında izlediği yolu gözlem leyelim.
Lazer kalemini değişik açılarla cama doğru tutalım. Işığın, camın içinde ve dışında izlediği yolu gözlemleyelim.
Işığın, havada ve camın içinde izledi ği yolları defterimize çizelim.

Analiz

— Değişik açılarla gönderilen ışığın takip ettiği yolları karşılaştırdığınızda nasıl bir sonuca ulaşırsınız?

  • Cevap:

— Işığın, camın dışında ve cama girdikten sonra izlediği doğrultuyu karşılaştırdığınızda nasıl bir sonuca ulaşırsınız?

  • Cevap:
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 142[/syf]

Işığın ortam değiştirdiğinde kırılmasının nedeni, ışığın farklı ortamlarda farklı hızlarla ilerlemesidir.

Görselde görüldüğü gibi 1. ortamdan 2. ortama geçen ışık ışını kırılmaya uğrar. İki farklı ortam arasında oluşan yüzeye dik çizildiği varsayılan doğruya normal denir ve “N” harfi ile gösterilir. Bir ortamdan farklı bir ortam yüzeyine ulaşan ışına gelen ışın, bir ortamdan diğer ortama geçerken doğrultu değiştiren ışına kırılan ışın, gelen ışının normalle yaptığı açıya gelme açısı, kırılan ışının normalle yaptığı açıya ise kırılma açısı denir.

Görüldüğü gibi ortamların yoğunluğu arttıkça, ışığın bu ortamlardaki hızı azalmaktadır. Dolayısıyla ortam değiştiren ışık ışınlarının hızı değişir ve kırılma gerçekleşir.

Çok kalabalık bir caddede, günün en yoğun saatinde ilerlemeye çalıştığımız hızımızla, insanların daha az olduğu, daha sakin bir caddede ilerlemeye çalıştığımız hızımız aynı olabilir mi?

Işığın, yoğunluklarını bildiğimiz ortamlardan geçişi sırasında izleyeceği yol ve bu ortamlardaki hızları aşağıdaki gibidir.

Az yoğun saydam ortamdan çok yoğun saydam ortama geçen ışığın hızı azalır. Çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçen ışığın hızı artar.

Çok yoğun saydam ortamdan, az yoğun saydam ortama geçen ışınlar normalden uzaklaşarak kırılır. (I)

Eğer ışınların gelme açısı büyürse kırılma açısı da büyür. Kırıl ma açısının 90° olduğu andaki gelme açısına sınır açısı denir. (II)

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Aydın Yayınları Sayfa 140-141-142  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry