Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 146-147-148

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 146-147-148 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 146-147-148

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 146[/syf]

İLK MERCEK

İnsan yapımı en eski mercek antik Asur kentlerinden Nimrud’da bulunmuştur. Bu merceğin büyüteç olarak ya da ateş başlatma amaçlı kullanıldığı düşünülmektedir. Çünkü Asurlular zamanında bulunan ince işlemeli oyma resimlerin, büyüteç kullanılmadan yapılması imkânsızdır.
İçinde merceklerin geçtiği ilk yazılı eserde, merceklerin yangın çıkarmak amacıyla kullanıldığı görülmüştür.

Yukarıdaki haberde yangına sebep olan şey, kırılıp ormana bırakılmış bir cam parçasıdır. Kırık bir cam parçası nasıl büyük bir yangına sebep olabilir ki?

  • Cevap:

Davranışlarımızın sorumluluğunu almalı ve orman yangınlarına engel olmak için cam nesneleri ormanlık alanlarda bırakmamaya veya gördüğümüz cam parçalarını toplamaya özen göstermeliyiz.

  • Cevap:
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 147[/syf]

Miyop Göz Kusuru (Uzağı Net Görememe): Bu göz kusuruna sahip olanlar yakını iyi görüp, uzağı iyi göremezler. Görüntü, sağlıklı gözde düşmesi gereken yerden daha öne düşer. Bu yüzden miyop göz kusu ru olanlarda ışınları dağıtma özelliğine sahip olan kalın kenarlı mercekten yapılmış gözlükler ya da lensler kullanılır.

Hipermetrop Göz Kusuru (Yakını Net Görememe): Bu göz kusuruna sahip olanlar uzağı iyi görürken, yakını iyi göremezler. Görüntü, sağlıklı gözde düşmesi gereken yerden daha arkaya düşer. Bu yüzden hipermetrop göz kusuru olanlarda ışınları toplama özelliğine sahip olan ince kenarlı mercekten yapılmış gözlükler ya da lensler kullanılır.

2. Büyüteç Yapımı

Büyüteçler ince kenarlı mercekler kullanılarak yapılmış, cisimleri normal boyutundan daha fazla büyüt meye yarayan araçlardır.

3. Dürbün Yapımı

Dürbün, birbirinin aynısı veya simetrik olan merceklerin, aynı noktaya odaklanacak şekilde yerleştirilmesiyle oluşmuş, gözlem yapacak kişilerin her iki gözünü de kullanarak baktığında uzaktaki cisimleri daha yakındaymış gibi görmelerini sağlayan optik araçtır. Bu aracın içinde birden fazla mercek kullanılarak oluşturulmuş değişik mercek sistemi yer almaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 148[/syf]

4. Mikroskop Yapımı

Mikroskop, gözle görülemeyecek kadar küçük varlıkları, mercekler yardı mıyla incelemek için yapılmış bir araçtır. Bu aracın içinde dürbün gibi değişik birden fazla mercek kullanılarak oluşturulmuş değişik mercek sistemi yer al maktadır.

5. Teleskop Yapımı

Yapılarında ince kenarlı mercekler bulunduran, çok uzaktaki cisimleri yakınlaştırarak görmemizi sağlayan araçlardır. Günümüzde geliştirilmiş çok güçlü teleskoplar sayesinde gök cisimleri ayrıntıları ile incelenmektedir.

Araç Tasarlayalım

Kitabımızın XII. sayfasında yer alan bilimsel araştırma ve mühendislik tasarım süreçlerini okuyalım.
Daha sonra kitabımızın 209. sayfasındaki etkinlikte ayna veya mercekleri kullanarak bir görüntüleme aracı tasarlayalım.

  • Cevap:

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Aydın Yayınları Sayfa 146-147-148  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry