Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 162-163-164

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 162-163-164 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 162-163-164

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 162[/syf]

Sperm, Yumurta, Zigot, Embriyo ve Bebek Arasındaki İlişki

“Annem hamile! Artık bir kardeşim olacak! Doktora gittik ve kardeşime ultrason cihazıyla baktık. Şimdilik kardeşim yandaki fotoğraftaki gibi görünüyor. Aramıza ne zaman katılacak? Çok sabırsızlanıyorum. Her şey biraz daha hızlı olsa…” Sperm ve yumurtanın birleşmesi ile başlayan bu serüvende, sizce bir bebeğin gelişimi hangi evrelerden oluşuyor? Üreme organlarında üretilen hücreler birleşerek nasıl olur da bir bebeğe dönüşür? Bu aşamada canlıda ne gibi değişimler görülür? Şimdi bu değişimleri yakından inceleyelim.

Erkek üreme organında mayoz sonucu oluşan spermler, dişi bireyin döl yatağından yumurtalık kanalına doğru ilerler. Milyonlarca spermden yaklaşık beş yüz kadarı yumurtaya ulaşabilir. Bu spermlerden bir tanesi yumurta zarını eriterek yumurtanın içine girer. Spermin çekirdeğindeki kromozomlarda taşınan kalıtsal bil giler, yumurtanın çekirdeğindeki kalıtsal bilgilerle birleşir. Yumurta ve spermin çekirdeklerinin birleşip kay naşmasına döllenme denir. Döllenme sayesinde anne ve babadaki genetik bilgiler yavru bireylere aktarılır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 163[/syf]

Meraklısına

Embriyo, annenin döl yatağında gelişirken gerekli besin ve oksijeni plesentadan sağlar ve atık maddeleri de plesentadan uzaklaştırır. Plesenta, döl yatağındaki özel dokulardır.

Döllenmiş yumurtaya zigot denir. Zigotun mitoz ile geliş embriyo oluşur.

Fetüs sonraki adıdır. Daha sonra be bek olgunlaşır ve dünyaya gelir.

Bir bebeğin sağlıklı olması, anne karnında sağlıklı bir şekilde gelişmesine bağlıdır. Bu nedenle annenin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesi ve bazı konulara dikkat etmesi gerekir.

Araştırma verilerine göre, annenin hamileyken geçirdiği enfeksiyon hastalıkları (özellikle ilk üç ayda geçirilen kızamıkçık gibi hastalıklar), sarılık, yüksek tansiyon, şeker gibi hastalıklar embriyonun sağlıklı gelişimini olumsuz yönde etkileyen faktörlerdendir. Bu ve benzer faktörler düşük, erken veya ölü doğuma sebep olabileceğinden anne adayının hamile iken bu hususlarda dikkatli olması gerekir.

Siz de embriyonun sağlıklı gelişebilmesi için alınması gereken tedbirleri araştırma verilerine dayalı olarak tartışınız.

Embriyonun sağlıklı gelişebilmesi için alınması gereken tedbirleri araştırmak amacıyla “Fen Atölye si”ndeki etkinliği yapalım. Araştırma verilerine dayanarak elde ettiğimiz bilgileri arkadaşlarımızla tartışalım.

Poster Yapalım

Anne Adayları Nelere Dikkat Etmelidir?
İnternet, kütüphane gibi kaynaklardan hamilelik ve hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken konularla ilgili bilgi toplayalım.
Dergi, gazete ve afişlerden hamilelik ile ilgili görseller bulalım.
Bulduğumuz görselleri ve topladığımız bilgileri kullanarak fon kartonuna bir poster hazırlayalım.
Hazırladığımız posteri sınıfta arkadaşlarımıza sunalım.

  • Cevap:  Bu etkinliği siz yapabilirsiniz.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 164[/syf]

Anne adayı, kendisi ve bebeğinin ihtiyacı olan besinlerden ye terli düzeyde tüketmeye özen göstermelidir. Ufak egzersiz ya da yürüyüşlerle sağlığını koruması ve yeterli düzeyde dinlenmesi gerekir. Hamilelikte dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de zararlı alışkanlıklar dan uzak durmaktır. Zararlı alışkanlıkların oluşturduğu gazlı ve kokulu ortamlarda bile bulunmamak önemlidir. Anne adayı sürekli doktor kontrolünde olmalı, doktorun izin verdiği ilaçları kullanmalıdır. Radyasyonun kullanıldığı ortamlardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Özellikle embriyonun en hızlı geliştiği ilk üç ayda röntgen çektirmemeli hatta röntgen odalarından bile uzak durulmalıdır. Hamilelikte stres ten uzak, sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek önemlidir.

İnsanlarda kütle ve hacim artışına büyüme, büyürken yapı ve organlarımızın işlevini yerine getirebile olgunlaşma denir. İnsanların farklı dönemlerinde büyüme ile birlikte bazı organlarının değişerek kullanılabilir hâle gelmesi sürecine ise gelişme

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Aydın Yayınları Sayfa 162-163-164  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry