Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 165

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 165 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 165

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 165[/syf]

1. Aşağıda, insanlarda üremeyi sağlayan yapı ve organlarla ilgili kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramları inceleyip aşağıdaki soruları kavramların numaralarını kullanarak cevaplayınız.

a. Yukarıdaki yapılardan hangileri dişi üreme organ ve yapılarına aittir?

  • Cevap: 1, 4, 5, 7

b. Yukarıdaki yapılardan hangileri erkek üreme organ ve yapılarına aittir?

  • Cevap: 3, 6, 8, 9

c. Yukarıdaki kavramlardan hangileri üreme hücreleridir?

  • Cevap: 2, 10

d. Yukarıdaki yapılardan hangisinde döllenme gerçekleşir?

  • Cevap: 4

2. Aşağıda insanda üreme, büyüme ve gelişme ile ilgili karışık olarak verilen kavram ve olayları gerçekleşme sırasına göre doğru bir şekilde sıralayınız.

  • Cevap:

a. Döllenme
b. Zigot
c. Embriyo
d. Fetüs
e. Bebek

3. İnsanda üreme ile ilgili verilen aşağıdaki şemada noktalı yerlere uygun kavram ya da olayları yazınız.

  • Cevap:

a. Sperm
b. Döllenme
c. Zigot
d. Fetüs
e. Bebek

4. Bir bebeğin sağlıklı gelişimi için anne adayının dikkat etmesi gerekenleri araştırınız. Araştırdığınız bilgileri, aşağıdaki alana not alarak arkadaşlarınıza sununuz.

  • Cevap:

 Anne Adayları Nelere Dikkat Etmelidir?

1- Hamile kalan anne adayı dengeli beslenmeli azami derecede beslenmesine dikkat etmelidir.
2- Anne adayı zararlı alışkanlıkları terk etmeli, alkol, sigara ve kafein içeren şeylerden uzak durmalı kullanmamalıdır.
3- Anne adayı periyodik olarak ve gerektiğinde kadın doğum doktoruna gitmeli ve gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. Röntgen benzeri radyasyon yayan aletlere yaklaşmamalıdır.
4- Hamilelikte su bol bol içilmeli, hazır meyve suları tüketilmemeli taze sıkılmış meyve suyu içilmelidir. Çay açık içilmeli, kahve çok az içilmelidir. Kırmızı et bol miktarda tüketilmelidir.
5- Hamilelik oluştuğu andan itibaren anne adayının yeterli kalsiyum ve protein alması, bol meyve ve sebze yemesi, su ve sıvı içecekleri bol tüketmesi gerekir.
6- Hamileler ağır yük taşımamalı ve ağırlık kaldırmamalıdır.
7- Gebeler cep telefonlarına dikkat etmeli, uzun süre cep telefonu ile görüşme yapmamalı, cep telefonu çantalarında taşımalıdır.
8-  Gebeler havaalanları, alışveriş merkezlerinin güvenlik noktalarının manyetik alanlarından geçmemelidir. Manyetik ışınlara maruz kalmaması gerekir.
9- Anne adayının, günlük protein ihtiyacı 80 gramı süt, yoğurt, et, peynir ve yumurta gibi besinleri tüketerek almalıdır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Aydın Yayınları Sayfa 165  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry