Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 170

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 170 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 170

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 170[/syf]

Aşağıdaki görselde denizyıldızının rejenarasyonla üremesi şematize edilmiştir. Bu şemayı inceleyiniz.

Kertenkelenin tehlike anında kuyruğunu bırakarak düşmanını yanılttığını biliyor muydunuz? Kertenkele kopan kuyruğunu bir süre sonra tamamlar ancak kopan kuyruktan başka bir kertenkele oluşmaz. O yüzden bu olay, rejenerasyonla üreme değil sadece rejenerasyondur. Aynı şekil de Meksika semenderi de kopan kol ve bacaklarını bir süre sonra yeniler. Bu olay da bir rejenerasyondur. Kırılan kolun bir süre sonra iyileşmesi, bir kısmı alınan karaciğerin kendisini tamamlaması, rejenerasyon örnekleridir.

Eşeyli Üreme
İki farklı cinsiyete ait üreme hücrelerinin birleşmesiyle yeni canlılar oluşmasına eşeyli üreme Oluşan yeni canlı, ana canlılardan farklı kalıtsal özelliklere sahiptir.

Bitkilerde Üreme

Bitkilerin dalının, yaprağının veya gövdesinin bir kısmının alınıp köklendirilerek aynı kalıtsal özelliklere sahip yeni bir bitki elde edilmesini öğrendik. Peki, daha önce bir tohumdan bitkinin elde edilmesine tanıklık ettiniz mi? Aldığınız tohumları uygun koşullar altında büyüyüp geliştirdiniz mi? Tohumdan elde edilen bitki ile yaprağından, dalından veya gövdesinden elde edilen bitkinin üre me şekli arasında bir fark var mıdır?

  • Cevap: Daha önce bir tohumdan bitkinin elde edilmesine tanıklık ettim. Aldığım tohumları uygun koşullar altında büyüttüm. Tohumdan elde edilen bitki ile yaprağından, dalından veya gövdesinden elde edilen bitkinin üreme şekli arasında fark yoktur.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Aydın Yayınları Sayfa 170  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry