Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39-40-41

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 39-40-41 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 39-40-41

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 39[/syf]

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayıncılık Sayfa 39

DERSE HAZIRLIK

Yukarıdaki görselde gördüğümüz ailenin farklı yaşlarda iki çocukları vardır. Bu iki kardeş aynı anne ve babadan olmalarına rağmen neden bir birlerine benzemezler?

  • Cevap: Çocuk oluşurken anne ve babadan gelen genler çocuğun DNA yapısını oluşturur. Mayoz bölünme sırasında parça değişimi sayesinde her başka çocukta anne ve babadan farklı özellikler geçer. Böylece kardeşler hiç benzemeyebilir.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 40[/syf]

Yumurta ve sperm hücrelerinin çekirdeklerinin birleşmesi olayı döllenmedir. Döllenme sonucunda oluşan canlı hücre zigottur.
İnsanda üreme ana hücreleri, vücut hücresi olduğundan 46 kromozomludur. Döllenme olayının üreme hücreleri yerine, üreme ana hücrelerinin birleşmesiyle gerçekleşeceğini düşünelim.

Eğer döllenme sırasında üreme ana hücreleri birleşseydi 92 kromozomlu bir canlı oluşurdu. Bu olayın bu şekilde devam ettiği düşünülürse kromozom sayısı her yeni kuşakta artacak ve oluşan bireyler bambaşka sayıda kromozoma sahip olacaktı. Sizce böyle bir durumda canlıların kromozom sayıları sabit kalabilir miydi?

  • Cevap: Hayır kalamazdı.

Mayoz iki aşamada gerçekleşir: Birinci aşamada, kromozom sayısı yarıya iner ve iki yavru hücre oluşur. Mayozun ikinci aşamasın da ise oluşan iki hücre bölünerek dört yeni hücre oluşur. Mitozda kaç hücre oluşuyordu?

  • Cevap: Mitoz bölünmede 1 hücreden 2 hücre oluşur. Mitoz bölünmede kromozom yapısı değişmez, kalıtsal bilgi aynı kalır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 41[/syf]

PARÇA DEĞİŞİMİ

Mayoz gerçekleşirken kromozomlar arasında parça değişimi (crossing over) denilen bir olay gerçekleşir. Parça değişimi, biri anneden diğeri babadan gelen aynı büyüklük, şekil ve kalıtsal özelliklere sahip kromozom çiftleri arasında gerçekleşir.

Bu kromozom çiftlerine homolog kromozom denir. Mayoz sırasında bu kromozomlar yan yana gelerek birbirleri üzerine kıvrılır ve kromozomlar arasında gen değişimi olur.

Bu değişim sayesinde, mayoz sonucunda oluşacak kromozomlar anne ve babanın kromozomlarından farklı özellikte olur. Böylece tür içinde çeşitlilik sağlanır.

Mayoz bölünmenin evreleri

Hücre, DNA’dan bölünme emrini alır. DNA kendini eşler ve iki katına çıkar. Homolog kromozomlar yan yana gelerek birbiri üzerine kıvrılır ve parça değişimi gerçekleşir. Çekirdekçik ve çekirdek zarı erir, kaybolur. Sentriyoller iğ ipliğini organize eder. Parça değişimini gerçekleştiren kromo zomlar hücrenin ortasında dizilir. Eşlenen kromozomlar iğ iplikleri tarafından zıt kutuplara çekilir. Böylece kromozom sayısı yarıya iner. Sitoplazma bölünmesi gerçekleşir ve mayoz tamamlanmış olur.

Mayoz II’de gerçekleşen olaylar mitoz bölünme ile benzerlik gösterir. Ancak mayoz Il’nin başında DNA kendisi eşlemez. Mayoz bölünmenin sonunda genetik yapıları birbirinden farklı dört yeni hücre oluşur.

Şekilde de görüldüğü gibi mayozda dört yavru hücre oluşur. Bu hücrelerin her biri “n ” sayıda, yani ana hücrenin kromozom sayısının yarısı kadar kromozom içerir. Böylece mayoz ile döllenme yeteneğine sahip sperm ve yumurta hücreleri oluşur.

Oluşan n = 23 kromozomlu sperm ve yumurta, döllenme ile 2n = 46 kromozomlu yavru canlıyı meydana getirir.

Görüldüğü gibi, eğer üreme hücreleri oluşurken mayoz olmasaydı kro mozom sayısı yarıya inmeyecekti ve canlı türleri içindeki kromozom sayısı korunamayacaktı.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Aydın Yayınları Sayfa 39-40-41  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap