Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 67-68-69

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 67-68-69 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 67-68-69

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 67[/syf]

DERSE HAZIRLIK

Bir yüzücü tramplenden şekildeki gibi atlayıp havuza dalıyor. Bu sırada hangi enerji türlerinin varlığından bahsedebiliriz? Bu enerji türlerinin birbiriyle bir ilişkisi var mıdır? Enerjiler birbirine dönüşebilir mi? Kinetik ve potansiyel enerji türlerinin birbirine nasıl dönüştüğünü, aşağıdaki örneklerle anlamaya çalışalım.

  • Cevap: Barajlardaki depolanmış suyun potansiyel enerjisi vardır. Bu potansiyel enerji su serbest bırakılınca hareket enerjisine dönüşür ve elektrik üreten jeneratörlerin dönmesini sağlayarak elektrik enerjisine dönüşür.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 68[/syf]

Salıncakta sallanan bir çocuk, şekildeki gibi 1 ve 3. konumlardayken çocuğun yüksekliği en fazla olduğu için potansiyel enerjisi de en fazladır. Kinetik enerjisinin en fazla olduğu yer ise çocuğun süratinin en fazla olduğu 2. konumdur.

Bir futbolcu, futbol topuna şekildeki gibi vurduğunda top yükselirken topun potansiyel enerjisi artar, kinetik enerjisi ise azalır. Top yere düşerken de yüksekliği azaldığı için to pun potansiyel enerjisi azalırken tam tersi bir durumda sürati arttığı için kinetik enerjisi artar.

Örneklerde de görüldüğü gibi, bir cismin sahip olduğu potansiyel enerji ya da kinetik enerji birbirine dönüşebilir. Enerji, yok olmadan bir türden başka bir enerji türüne dönüşerek korunur. Cismin sahip olduğu enerji türünün değişmesine enerji dönüşümü denir. Enerji türünün adı değişse de cismin sahip olduğu toplam enerji korunur. Buna enerjinin korunumu denir.

“Derse Hazırlık” bölümündeki tramplenden atlayan yüzücü, tramplenin esneklik enerjisinden yararlanarak hızla yukarıya doğru yükselmeye başlamıştır. Yükselirken çekim potansiyel enerjisinin artmasına karşın, sürati azaldığı için kinetik enerjisi azalmıştır. En tepeden aşağıya doğru düşerken de yüksekliği azalıp sürati arttığı için çekim potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşmeye başlamıştır.

Bir topa vurduğumuzda, belirli bir süre sonra topun durma sebebinin sürtünme kuvveti olduğunu öğrenmiştik. Sürtünme kuvveti, hareketli cisimlerin süratini azaltarak cisimlerin yavaşlamasına ya da durmasına sebep olur. Topa vurduğumuzda top, süratle hareket eder ancak sürtünme kuvvetinin etkisiyle topun sürati azalır ve kinetik enerjisi azalmaya başlar.

Sürat teknelerinde hareketi sağlamak amacıyla güçlü motorlar kullanılır. Motor kapatıldığında tekne bir süre sonra durur. Bunun sebebi, suyun tekneye uyguladığı sürtünme kuvveti olan su direncidir. Su direncini azaltmak için teknelerin uç kısımları sivri yapılır.
Aynı durum denizaltı, gemi ve kayıklarda da görülür.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 69[/syf]

Bir paraşüt, yere hızla çarpmamak için paraşüte çarpan havanın sürtün meşinden yararlanır. Hava sürtünmesi olan hava direnci, paraşütçünün süratinin artmasına engel olur. Böylece, paraşütçünün kinetik enerjisi artmaz ve paraşütçü sert bir iniş yapmamış olur.
Uçak ya da arabalar da hava direncine maruz kalır. Hava direnci etkisiyle bu taşıtların kinetik enerjileri azalır. Bu etkiyi azaltmak amacıyla araçlar da sivri yüzeyler kullanılmıştır.

Sürtünme kuvveti, hareketli cisimlerin kinetik enerjilerini azaltır. Örneğin bir eğik düzlem arabasını, aynı yükseklikte ancak farklı yüzeylerin bulunduğu yokuşlardan serbest bıraktığımızı düşünelim. Sürtünmenin çok olduğu yüzeyde araba daha az hızlanır ve arabanın kinetik enerjisi daha az artar.

Sürtünme kuvveti ile hareketli cisimlerin kinetik enerjileri azalır ancak enerji yok olmaz. Sürtünme ile yüzeyler arasında genellikle ısı enerjisi açığa çıkar. Bu durumda, cismin kinetik enerjisi ısı enerjisine dönüşür. Otomobillerde uzun süre yolculuk yapıldığında tekerleklerin ısınmasının sebebi bundandır. Bu durumu “Fen Atölyesi”ndeki deneyi yaparak inceleyelim.

Deney Yapalım

Ellerimiz Isınıyor
Kronometreyi ayarlayarak 5 saniye boyunca ellerimizi birbirine yavaşça sürtelim.
Ellerimizi yüzümüze dokundurarak elimizin sıcaklığını hissedelim.
Ellerimizin normal sıcaklığına dönmesi için bir süre bekleyelim. Görsel 3
Kronometreyi ayarlayarak ellerimizi 5 saniye boyunca biraz daha hızlıca birbirine sürtelim. Ellerimizi tekrar yüzümüze dokundurarak elimizin sıcaklığını hissedelim.
İki durumda da ellerimizde hissettiğimiz sıcaklıkları birbiri ile karşılaştıralım.

Analiz

— Hangi durumunda elimiz daha çok ısındı?

  • Cevap: İkinci durumda elimiz daha çok ısındı. Çünkü ortaya çıkan enerji daha hızlı sürtüldüğünden daha fazla oldu.

— Elimizi birbirine sürttüğümüzde oluşan kinetik enerji hangi enerjiye dönüştü?

  • Cevap: Mekanik enerjiye dönüşmüştür. Mekanik enerji ise  kinetik ve potansiyel enerji toplamıdır.

Araç Tasarlayalım

Kitabımızın XII. sayfasında yer alan bilimsel araştırma ve mühendislik tasarım süreçlerini okuyalım. Daha sonra kitabımızın 208. sayfasındaki etkinlikte hava veya su direncinin etkisini azaltmaya yönelik bir araç tasarlayalım.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Aydın Yayınları Sayfa 67-68-69  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry