Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 81-82-83-84

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 81-82-83-84 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 81-82-83-84

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 81[/syf]

Yukarıdaki tabloyu incelediğimizde proton ve nötronun kütlesinin birbirine çok yakın, elektronların kütle sinin ise proton ve nötronun kütlesinin yaklaşık 1/2000’i kadar olduğunu görürüz.

Atom ile İlgili Tarihsel Süreç

Bugüne kadar edindiğimiz atom ile ilgili tüm bilgiler, yıllarca süren çalışmaların bütünüdür. Çalışmalar sonucunda edinilen bilgiler kesinleştikten sonra, onları daha yakından tanımak, onların özellikleri ile ilgili daha somut araştırma ve incelemeler yapmak için bilim insanları modeller tasarlamaya başlamıştır.
“Fen Atölyesi”nde yapacağımız bir etkinlikle bu modellerin neler olduğunu öğrenmeye çalışalım.

Araştırma Yapalım

Atom Modellerinin Tarihsel Süreci
Sınıfta beşer kişilik gruplar oluşturalım.
Ders kitabı, İnternet, ansiklopedi, dergi gibi kaynaklardan, geçmişten günümü ze atom modellerinin tarihsel süreci ile ilgili araştırma yapalım.
Araştırmalarımızı bir poster veya slayt üzerinde birleştirelim.
Hazırladığımız slaytı veya posteri arkadaşlarımıza sunalım.

  • Cevap:
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 82[/syf]

MÖ 400’lü Yıllar
Maddeleri oluşturan en küçük taneciğe, bölünemez anlamına gelen “atomos” adını vermiştir. Günümüzde ise bu taneciğe atom denilmektedir.

1803
Atom konusunda ilk bilimsel yaklaşımı yapan bilim insanıdır. Ona göre atom lar, içleri dolu ve parçalanamayan berk kürelere benzemektedir.

1891
Atomun içindeki negatif taneciklere elektron ismini vermiştir.

1897
Atomun daha küçük parçalardan oluştuğunu bulmuştur. Atomu üzümlü kek modeli ile açıklamıştır. Bu modele göre kek pozitif yükü, üzümler ise negatif yükleri simgeliyordu. Bu sayede atomun parçalanamaz fikrini ortadan kaldırmıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 83[/syf]

1932
Protonların çekirdekte yalnız olmadığını, burada yüksüz taneciklerin de (nötron) bulunduğunu keşfetmiştir.

Modern Atom Teorisi
Günümüzde geçerliliğini koruyan atom görüşüdür. Bu Teori’ye göre, elektronlar çok hızlı hareket ettikleri için katmanların yerine, elektronların bulunma ihtimalinin yüksek olduğu elektron bulutlarında yer aldığı savunulmuştur.

1913
Elektronların çekirdeğin çevresinde istedikleri gibi dolaşamadığını, çekirdeğe belirli uzaklıklardaki katmanlarda dönebileceğini söylemiştir.

1911
Pozitif yüklere proton ismini verip aynı zamanda pozitif yüklerin bulunduğu yere de çekirdek ismini vermiştir. Bu model, Güneş sistemine benzetilmektedir. Güneş, içi proton dolu çekirdeğe ve etrafında dolanan gezegenler de elektronlara benzetilmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 84[/syf]

Bir problemle ilgili geçici çözüm yoluna hipotez denir. Yani, karşılaşılan bir soruna önerilen cevap veya bir çözüm olarak da söylenebilir. Bu hipotez kısmen doğrulanır ve yeni bulgularla desteklenirse teori hâline gelir. Bilimsel bir teori, gözlenen bir doğa olayıyla ilgili olarak yapılan genellemelerin açıklamalarıdır.

Örneğin, bir önceki sayfalarda öğrendiğimiz atom teorilerini, bilimsel teorilere örnek olarak verebiliriz. Bilimsel bilgiler değişebilir. Yani, bir hipotez çürütülüp başka bir bilim insanı tarafından yenisi çıkarılabilir. Bilimsel bilgiler, kesin bilgiler olmadığı için teknolojideki gelişmelerle ve yapılan deneylerle değiştirilebilir.

Nüfus cüzdanındaki “T.C. Kimlik No.” kısmına baktığınızda, o numaranın sadece size ait olduğunu ve başka bir kimsede olmadığını görürsünüz. Bu durum, atomların proton sayısı için de geçerlidir. Yani, atomun proton sayısı kimliğini belirler. Aynı proton sayısına sahip atomlar, aynı kimliğe sahip olacaklarından dolayı benzer özellik göstere bilir. Bir atomda proton ve elektron sayısı birbirine eşitse bu atomlara nötr atom denir.

Atomun merkezinde proton ve nötron, merkezin dışında ise elektronların bulunduğunu öğrenmiştik. Yukarıdaki şekillerde, atom modellerinin proton ve elektron sayılarını saydığınızda bunların birbirlerine eşit olduklarını görürsünüz. Bu atomlar nötr atomlardır.

Elektronlar katmanlara rastgele yerleşemez. Elektronların katmanlara dağılımında belirli bir sıra vardır. Öncelikle çekirdeğe en yakın katman, en fazla 2 elektron alacak şekilde doldurulur. Daha sonra ikinci ve üçüncü katmanlar 8 elektron alabilecek şekilde devam eder.

Yanda verilen magnezyum atomunun 12 elektronu vardır. Bu yüzden çekirdeğe en yakın katman 2, ikinci katman 8 ve üçüncü katman 2 elektrona sahip olacak şekilde dizilir.

Flor elementinin 9 elektronu olmasından dolayı, ilk katman 2, ikinci katman ise 7 elektron olacak şekilde dizilir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Aydın Yayınları Sayfa 81-82-83-84  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry