Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 92-93

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 92-93 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 92-93

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 92[/syf]

Meraklısına
Hidrojen elementinin Latince adı Hydrogenes’tir. O yüzden sembolü H’dir. Helyum elementinin Latince adı ise Helios’tur. Aynı harfle başladığı için Helyum’un sembolü He’dir. Bu durum diğer elementlerin sembollerinin yazılışı için de geçerlidir.

Günümüzde 120’ye yakın element olduğu bilinmektedir. Birçok dilde element sembollerinin okunu şu farklıdır. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi “P ” sembolü ile gösterilen elementin okunuşu 5 farklı ülkenin dilinde farklı şekillerde okunmuştur. Bu karışıklığın giderilmesi amacıyla elementlerin sembolleri, bilimde ortak dil olsun diye Latince adlarındaki ilk harf kullanılarak belirtilir. Eğer aynı harfle başlayan başka bir element varsa bu defa element adında yer alan bir harf daha sembolde kullanılır. ilk harf büyük, ikinci harf ise küçük olarak yazılır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 93[/syf]

Yaygın olarak kullanılan elementlerin adları ve sembolleri ise şöyledir:

Deney Yapalım

Araç ve Gereç
Torba
Makas
Cetvel
A4 kâğıdı
Yapıştırıcı
Siyah tahta kalemi
Farklı renkte kartonlar

Tombala Oynayalım
Sınıfta üçer kişilik gruplar oluşturalım.
Gruptaki arkadaşlarımızla renkli bir karton seçip bu kartondan cetvel yardımıyla eni 6 cm, boyu 14 cm olacak şekilde bir dikdörtgen keselim.
Dikdörtgenin içerisinde üç tane satır ve yedi tane sütun olacak şekilde, 2 cm x 2 cm ölçülerinde kareler çizelim.
Birinci ve üçüncü satırdaki 1, 3, 5 ve 7. kareler ile ikinci satırdaki 2, 4 ve 6. karelere, aynı ölçüde A4 kâğıdından kestiğimiz beyaz kâğıtları yapıştıralım.
Beyaz kâğıt yapıştırdığımız yerlere, öğrendiğimiz elementle rin sembollerini yazalım (Bilgisayardan çıktı alıp yapıştırabilirsiniz.).

Hazırladığımız kâğıtlarda, öğrendiğimiz elementlerin sembollerinin hepsinin olmasına dikkat edelim.

Her oyuncu oyun kartlarından bir tane alır. Oyuncuların için den seçilecek bir kişi tombalaya atılan element sembollerinden teker teker çekmeye başlar. Bu çekilen kâğıtlar eğer oyuncuların herhangi birinde varsa o element sembolünün üstü kapanır. Bu şekilde bir tombala kartının ilk sırasını bitirdiğinde 1. çinko, 2. sırasını bitirdiğinde 2. çinko, tüm sıraları bitirdiğinde ise tombala olmuş olur. Bu şekilde ilk tombala yapan oyuncu oyunu kazanmış olur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Aydın Yayınları Sayfa 92-93  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry