Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları Yıldırım Yayınları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları Yıldırım Yayınları ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları Yıldırım Yayınları

A) Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Dinamometrenin ucunda asılı cismin ağırlığı Dünya’da A, B ve C noktalarında ölçülüyor. Bu ölçüm sonucunda cismin ağırlığı hangi noktada en fazladır? Cevabını nedenleriyle açıklayınız.

  • Cevap: A noktasında ağırlığı daha fazladır. Çünkü A noktasında yer çekimi kuvveti daha büyüktür.

2. Aşağıdaki çocuklardan hangisinin ifadesi doğrudur? Niçin?

  • Cevap: Bence Cansu’nun cevabı doğrudur. Çünkü kütlenin SI birim sisteminde birimi kg, ağırlığı ise N’dır.

3. Dalından kopan bir elma nereye düşer? Niçin?

  • Cevap: Dünya’nın uyguladığı çekim kuvvetinden dolayı yere doğru düşer.

B) Aşağıda verilen ifadelerin doğru ya da yanlış olduğuna karar vererek seçeneklerden birini işaretleyiniz. Niçin böyle düşündüğünüzü açıklayınız.

  • Cevap:

(D) 1. Dünya’daki ağırlığı 10 N olan bir cismin Ay’daki ağırlığı Dünya’dakinden daha az olur. (Ay’daki çekim kuvveti Dünya’dakinden daha azdır.)
(Y) 2. Dünya’daki kütlesi 50 kg olan bir cismin Ay’daki kütlesi Dünya’dakinden daha az olur. (Kütlenin değeri başka gök cisminde değişmez.)
(D) 3. Bir cismin ağırlığı, farklı gök cisimlerinde değişkenlik gösterebilir. (Ağırlık gök cisimlerinin çekim kuvvetlerine bağlı olduğu için değişir.)
(Y) 4. Bir cismin kütlesi, farklı gök cisimlerinde değişkenlik gösterebilir. (Kütle değişmeyen madde miktarıdır. Farklı gök cismine göre değişmez.)
(Y) 5. Bir cismin kütlesi ve ağırlığı her yerde aynıdır. (Kütlesi aynıdır fakat ağırlığı aynı değildir.)
(D) 6. Dünya yüzeyinden uzaklaştıkça cisimlerin ağırlığı azalır. (Kütle çekim kuvveti azaldığında cisimlerin ağırlığı da azalır.)

7. Sınıf Yıldırım Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1
0
0
1
0
0
0

Yorum Yap