Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Sayfa 15-16 Cevapları

[giris]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 15-16 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 15[/syf]

Bu ünitede, Birinci bölümde teleskobu tanıyarak gök bilimindeki önemini kavrayacak, uzay araştırmalarının sağladığı katkı hakkında bilgi ve beceriler kazanacaksınız. Uzay kirliliğinin sebeplerini tartışacaksınız. Ayrıca Türk-İslam bilim insanlarının uzay araştırmalarına yaptıkları katkıları anlayacaksınız. İkinci bölümde ise gök cisimlerini ve birbiriyle olan ilişkilerini tanıyacaksınız.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 16[/syf]

Günümüzde başka gezegenlerde yaşam olup olmadığı, bizim başka gezegenlerde yaşayıp yaşayamayacağımız henüz bilinmiyor. Robot uzay araçlarıyla Güneş sisteminin gizemi ortaya çıkarılmaya çalışılırken uzay teleskoplarıyla da evren gözlemlenerek evrenin sırları keşfedilmeye çalışılıyor. Günümüze kadar evrenle ilgili hangi bilgilere ulaşılmış olabilir?

  • Cevap:

Evren veya Kâinat, gezegenler, yıldızlar, gökadalar ve diğer tüm madde ile enerji yapıları dahil olmak üzere uzay ve zamanın tamamı ve muhtevasıdır. Bununla birlikte gözlemlenebilir evren, temel parçacıklardan başlayarak gökadalar ve gökada kümeleri gibi büyük ölçekli yapılara kadar tüm madde ve enerjinin mevcut düzeniyle sınırlıdır. Enerji dalga veya partikülleri homojen ve dengeli olarak çözüldüğünde ‘var oluş’ ile ‘anti-varoluş’ olamayacağı ya da toplam karşıtları ‘yok oluşta’ ise bir patlama olamayacağından, evren soğuyor mu, ısınıyor mu, evrenin durması sonu mudur, Büyük patlama evrenin merkezi mi, başlangıcı mıdır, güneş evrenin merkezinde midir gibi problemler hareket veya başka deyişle zamanın popüler sorularını teşkil etmiştir.

Evrenin oluşumuna dair günümüzde en çok benimsenen teori, Büyük Patlama teorisidir. Bu teoriye göre evren, sıfır hacimli ve çok yüksek bir enerji potansiyeline sahip, sıkışmış bir noktanın patlamasıyla oluştu. İlk patlamanın nasıl oluştuğu, evren meydana gelmeden önce evrenin yerinde ne olduğu ya da evrenin neyin içinde genişlediği sorularına günümüzde bile tam olarak bilimsel bir cevap bulunamamıştır, bununla birlikte evren öncesi durum, evren dışı varoluş hakkında hipotezler öne sürülmüştür. Büyük Patlama sonucunda uzun bir dönem boyunca birbirlerinden bağımsız hareket ettiler. Sürekli genişleyen evrenin her yerinde geçerli olan fizik kanunlarından kütleçekimi kanunu vasıtasıyla bağımsız gazlar birleşerek gökadaları (galaksiler) oluşturdular.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 15-16 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap