Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Sayfa 153-154 Cevapları

[giris]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 153-154 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 153[/syf]

Işık ve Renkler

Alışverişlerinizde seçimlerinizi yaparken sizi etkileyen önemli etkenlerden biri de renktir. Hırkanızı, çorabınızı ya da tokanızı seçerken bazılarınız kırmızısını bazılarınız da yeşilini beğenirsiniz. Çevrenizdeki tüm varlıkları üzerine düşen ışığı yansıttıkları için görürsünüz. Yandaki görseli inceleyiniz. Burada görülen varlıkları tanıtmanız istense onları nasıl tanıtırsınız? Mavi, sarı ve kırmızı renkleriyle papağanlar rengârenk görünüyor. Bu renkler nasıl oluşuyor? Bütün bu renklerin ayırt edilmesini sağlayan ışık hangi renktedir? Acaba bu renklerin tümünü, beyaz olarak algıladığımız ışık içeriyor olabilir mi? Newton, mekanik ve matematik alanındaki çalışmalarıyla birlikte ışığın özellikleriyle de ilgilenen bilim insanıdır. Newton cam prizmayı güneş ışığına tutunca ışığın renklere ayrıldığını gördü. Bu durum o dönemde herkesçe biliniyordu ancak cam prizmanın ışığın rengini değiştirdiği düşünülüyordu. Newton ise ortaya çıkan bu renklerin güneş ışığının bileşenleri olduğunu düşündü. “Acaba, bu renkleri birleştirerek yeniden beyaz ışık elde edebilir miyim?” sorusunun cevabını merak etti. Eğer bunu başarırsa düşüncesini kanıtlamış olacaktı. Acaba Newton düşüncesinde haklı mıydı? Renkler nasıl fark ediliyor olabilir?

Beyaz ışık, tüm ışık renklerinin bileşiminden mi oluşur? Bu sorunun cevabını araştırmak için aşağıdaki etkinliği yapınız.

  • Cevap: Güneşten gelen ışık beyaz şeklinde bilinir ve bütün renklerin bir araya gelmesiyle oluşur. Temel renkler bir araya gelmek suretiyle beyaz rengi oluşturmaktadır. Bunlar kırmızı, mavi ve yeşil renkleridir.

RENKLERİN BİLEŞİMİ

Gerekli Malzeme

• CD • Cetvel
• Beyaz karton • Makas
• Kurşun kalem (Yaklaşık 5 cm
• Boya kalemleri (sarı, mavi, kırmızı, uzunluğunda) mor, yeşil, turuncu)

Amaç: Renklerin bileşiminin beyaz olup olmadığını gözlemlemek İzlenen Yol

1. Beyaz kartonun üzerine CD’yi koyunuz. Kalemle CD’nin kenarlarından giderek bir daire çiziniz.
2. Çizdiğiniz yerleri makasla düzgünce kesiniz ve daireyi kartondan ayırınız.
3. Cetvel yardımıyla daireyi altı eşit bölmeye ayırınız.
4. Her bölmeyi sırasıyla kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renklere boyayınız.
5. Dairenin ortasından kurşun kalemi geçirip sabitleyiniz.
6. Daireyi önce yavaş sonra gittikçe hızını artırarak döndürünüz. Bu sırada daire üzerindeki renkleri gözlemleyiniz.

Sonuç

Daireyi yavaş döndürdüğünüzde ne gözlemlediniz?

  • Cevap: Yavaş döndürdüğümde ana renkleri gözlemledim.

Daireyi hızlı döndürdüğünüzde daire üzerindeki renkleri ayırt edebildiniz mi? Bu durumu nasıl açıklarsınız?

  • Cevap: Çok hızlı döndürdüğümüzde ise renklerin bir araya gelerek beyaz rengine benzer bir rengi oluşturduklarını fark ettik.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 154[/syf]

Görünür ışık renksizdir ve beyaz ışık olarak adlandırılır. Gerçekte ise “Renklerin Bileşimi” etkinliğinde renk çarkını boyadığınız kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renklerin birleşmesinden oluşur. Beyaz ışık, tüm ışık renklerini içerir. “Renklerin Bileşimi” etkinliğinde daireyi hızlı bir şekilde döndürdüğünüzde dairenin üzerindeki tüm renklerden yansıyan ışık gözünüze ulaşır. Ancak beyniniz gözünüze ulaşan ışığın farklı renklerini ayırt edemez. Bu nedenle daireyi beyaz ya da beyaza yakın bir renkte algılar.

Bir cismin görünebilmesi için ışık kaynağı olması veya bir ışık kaynağı tarafından aydınlatılması gerekir. Tüm renkli cisimler ve boyalar renk maddeleri içerir. Bunlar bazı renkleri soğurup diğerlerini yansıtan maddelerdir. Maddelerin çoğu, beyaz ışığı oluşturan renklerin bazılarını soğururken bazılarını da yansıtır. Bir cisim, üzerine düşen beyaz ışığın içindeki renklerden hangisini yansıtıyorsa o renkte görünür. Örneğin yan görseldeki bitkinin yapraklarının yeşil renkte görünmesinin sebebi, üzerine düşen beyaz ışığın bütün renklerini soğurup yeşili yansıtmasıdır.
Çiçeğinin kırmızı renkte görünmesinin sebebi de üzerine düşen beyaz ışığın tüm renklerini soğurup kırmızıyı yansıtmasıdır.

Beyaz cisimlerin beyaz görünmesinin nedeni ışığın tüm renklerini eşit olarak yansıtmasıdır. Siyah cisimler, tüm renkleri soğurdukları için ışığın çok azı geri yansır. Bunun sonucunda da cisim siyah görünür. Beyaz ışık; kırmızı, yeşil ve mavi ışığın değişik oranlarda karıştırılmasıyla elde edilebilir. Bu sebeple kırmızı, yeşil ve mavi renklere ışığın ana renkleri denir. Bu renklerin ikili kesişim bölgelerinde ise yeni renkler oluşmaktadır. Bu durumda farklı renkte ışıkların bileşiminden beyaz ışık dışında da renkler oluşturulabilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 153-154 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry