Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Sayfa 160-161-162 Cevapları

[giris]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 160-161-162 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 160[/syf]

Lunaparka gittiğinizde kahkaha aynalarındaki görüntülerinizle oldukça eğlenmiş olabilirsiniz. Kahkaha aynalarındaki görüntülerinizin farklı olmasının nedeni ne olabilir? Işığın farklı yüzey ve maddelerle farklı biçimlerde etkileştiğini öğrendiniz. Bu etkileşim türlerinden biri de ışığın çarptığı yüzeylerden geldiği ortama geri dönmesi yani yansıma olayı idi. Aynaların yüzeyinin düzgün olmasından dolayı ışığı düzgün yansıttığını hatırlayınız.

Ayna çeşitlerinin neler olduğunu ve aynaların nerelerde kullanıldığını biliyor musunuz?

  • Cevap: Doğa da 3 çeşit ayna vardır. Bunlar ;Düz ayna Çukur ayna  ve Tümsek aynadır.  Düz aynada aynı zamanda görüntü simetriktir. Çukur aynada görüntü cisimden büyük olabilir. Tümsek ayna ışığı dağıtarak yansıttığı için çok geniş alanları gösterir.

AYNA ÇEŞİTLERİ

Araştırma Sorusu

Ayna çeşitleri nelerdir? Hangi alanlarda kullanılır?

  • Cevap:   Doğa da 3 çeşit ayna vardır. Bunlar ;Düz ayna Çukur ayna  ve Tümsek aynadır.  Düz aynada aynı zamanda görüntü simetriktir. Çukur aynada görüntü cisimden büyük olabilir. Tümsek ayna ışığı dağıtarak yansıttığı için çok geniş alanları gösterir.

Raporu sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

  • Cevap:
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 161[/syf]

Düz Ayna Nerelerde Kullanılır?

Günlük yaşantınızda düz aynalarla sıkça karşılaşırsınız. Düz ayna, yansıtıcı yüzeyi düzlem şeklinde olan aynalardır. Örneğin sabah kalktığınızda elinizi yüzünüzü yıkadığınız lavaboda, saçınızı kestirdiğiniz kuaförde karşınızda düz ayna vardır. Denediğiniz bir kıyafetin size yakışıp yakışmadığını anlamak için mağazanın kabinindeki düz aynada kendinize bakarsınız. Düz aynalar ayrıca periskop, tepegöz, projeksiyon makinelerinde ve araçların içindeki dikiz aynasında da kullanılır.

Çukur Ayna Nerelerde Kullanılır?

Cisimlerin olduğundan daha büyük görüntüsünü elde edebilmek ya da yansıyan ışık ışınlarını bir noktada toplamak amacıyla çukur aynalar kullanılır. Çukur aynalar, yansıtıcı yüzeyi küre kapağının iç yüzeyi gibi çukur şeklinde olan aynalardır. Çukur ayna düz ve büyük görüntü verebildiği için küçük nesnelerin daha ayrıntılı görünmesini sağlar. Bu nedenle diş hekimleri diş muayenesinde ucunda çukur ayna bulunan aletleri kullanırlar. Çukur aynanın paralel gelen ışık ışınlarını bir noktada toplaması özelliğinden yararlanılarak güneş fırınları geliştirilmiştir. Işık mikroskoplarının bazılarında incelenecek cismi aydınlatmak için ışığı toplayıp yansıtan çukur aynalar kullanılır. Araba farı, el feneri ve deniz feneri gibi araçlarda ampulden çıkan ışığı dağılmadan tek bir yöne yönlendirmek için çukur ayna kullanılır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 162[/syf]

Tümsek Ayna Nerelerde Kullanılır?

Görüntünün cisimden daha küçük ve düz olmasının istendiği durumlarda tümsek ayna kullanılır. Tümsek ayna, yansıtıcı yüzeyi küre kapağının dış yüzeyi gibi tümsek şeklinde olan aynalardır. Tümsek aynalar, ışığı dağıtarak daha geniş alanlara yansıttığı için çok geniş alanların görülebilme- sini sağlar. Bu özelliği nedeniyle araçların yan aynalarında ve mağazalarda güvenlik amaçlı kullanılır. Keskin virajlı ve dar yollarda görüş açısını artırmak, karşıdan gelen araç olup olmadığını kontrol etmek için de buralara tümsek aynalar yerleştirilir.

Aynalarda Görüntü Oluşumları

Saçınızı tararken düz aynaya bakarsınız. Aynadaki görüntünüzü inceler, saçınıza şekil verirsiniz. Çünkü aynada oluşan görüntünüz nettir. Acaba aynalarda oluşan görüntü, net olmanın dışında başka ne gibi özelliklere sahip olabilir? Bu soruya cevap aramak için sıradaki etkinliği yapınız.

AYNALARDA GÖRÜNTÜ

Gerekli Malzeme

• Düz ayna
• Çukur ayna
• Tümsek ayna
• Mum

Amaç: Ayna çeşitlerini gözlemleyerek aynalarda oluşan görüntüleri karşılaştırmak

İzlenen Yol

1. Düz, çukur ve tümsek aynayı sırasıyla inceleyiniz. Bu aynaların özelliklerini belirleyiniz.
2. Aynaları elinize alarak kendinize eşit uzaklıkta tutup her bir aynada oluşan görüntünüzü inceleyiniz.
3. Her bir aynayı sırasıyla önce kendinize yaklaştırıp sonra uzaklaştırarak her durum için görüntülerinizi inceleyiniz. Oluşan görüntülerin özelliklerini defterinize yazınız.
4. Çukur ayna karşısına bir mum yerleştiriniz. Mumun aynadaki görüntüsünü inceleyiniz. Aynı mumu tümsek ve düz ayna karşısına koyarak görüntüleri gözlemleyiniz.

Sonuç

Düz aynada oluşan görüntünüzün özellikleri nelerdir?

  • Cevap: Düz aynada aynı zamanda görüntü simetriktir. Düz ayna da sağ eline gören aslında sol elini görüyordur gibi veya ambulanslar önlerindeki sürücülerin dikiz aynalarından ambulans yazısını okuyabilmesi için ambulans yazısı tersten yazılmıştır.

Çukur aynada oluşan görüntünüzün özellikleri nelerdir?

  • Cevap: Çukur aynada görüntü cisimden büyük olabilir. Daha büyük ve net görüntü elde edildiği için çukur ayna şuralarda kullanılır. Örnekleyecek olursam. Makyaj aynası, Dişçi aynası, El feneri , araba farı gibi yerlerde çukur ayna kullanılır.

Tümsek aynada oluşan görüntünüzün özellikleri nelerdir?

  • Cevap: Tümsek ayna ışığı dağıtarak yansıttığı için çok geniş alanları gösterir. Tümsek ayna güvenlik amaçlı kullanılabilir. Kullanım alanları şöyle özetlersek. Mağazalarda güvenlik amaçlı, keskin virajlarda güvenlik amaçlı, Askeri nöbet kulübelerinde, Arabaların yan aynalarında tümsek ayna kullanılır.

Aynaları kendinize yaklaştırıp uzaklaştırdığınızda görüntünüzde bir değişiklik oldu mu? Nasıl?

  • Cevap: Evet değişiklik oldu. Kimisinde görüntü büyüdü kimisinde farklı boyutlarda fark ettik.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 160-161-162 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry