Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Sayfa 20-21-22-23-24-25 Cevapları

[giris]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 20-21-22-23-24-25 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 20[/syf]

Farkında olmasanız da bilimin size öğrettiği, sizin hayatınıza kattığı çok şey vardır. Bilimin olabildiğince geniş kitlelere yayılması, toplumun akılcı ve bilimsel düşüncede en üst düzeye çıkmasını sağlayacaktır. Cehaleti karanlığa, bilimi ise yolunuzu aydınlatacak bir ışığa benzetebilirsiniz.
Uzay araştırmalarında kullanılan teknolojik araçlardan biri de teleskoplardır. Gök bilimciler, teleskoplar yardımıyla gök cisimlerinin hareketlerini ve yapısını inceleyen bilim insanlarıdır. Gök bilimcilere astronom da denilmektedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 21[/syf]

Günümüzde mercekli teleskoplardan başka aynalı ve radyo teleskoplar da gök cisimlerinin incelenmesinde kullanılmaktadır. Newton (Nivtın), merceklerin yerine aynaların kullanıldığı yeni bir tür teleskop icat etmiştir. Bu teleskop, gök biliminde yeni bir dönüm noktası olmuştur. Aynalar, merceklere oranla çok daha büyük boyutlarda ve daha ucuz olduğu için daha büyük ve güçlü teleskoplar yapılabilmiştir. Aynalı teleskoplarda ise çukur ayna, düz ayna ve mercek bulunur. Objektif kısmında çukur ayna, oküler bölümünde ince kenarlı mercek bulunur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 22[/syf]

Dünyanın en büyük aynalı teleskoplarından biri Lapalma, İspanya’da 2267 m yükseklikte bulunmaktadır. Bu teleskop, diğer teleskoplardan farklı olarak otuz altı parçadan oluşan ve tek bir ayna gibi hareket edebilen dev boyutlardaki aynaları sayesinde atmosferin buzlu cam etkisini büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede uzak gök cisimleri gözlemlenebilmektedir. Keck (Kek) aynalı teleskobu da büyük aynalı teleskoplardan biridir. Uzay gözlemlerinin yapıldığı yerlere rasathane (gözlemevi) denir. Gök bilimciler, uzayın derinliklerini görebilmek için gözlemevi adı verilen yapılarda büyük aynalı teleskoplar kullanırlar. Teleskoplarla gökyüzünü gözlemlemenin en iyi yolu, yerleşim yerlerinden ve ışık kaynaklarından uzakta yüksek bir yer seçmektir. Bu yerlerin kent merkezlerinden ve deprem kuşaklarından uzak olması gerekmektedir. Ayrıca bu yerlerde bulutsuz gece sayısının fazla, havadaki nem oranının düşük, havadaki kirliliğin ve toz oranının düşük olması önemlidir. Gözlemevleri içinde atölyelerin ve çalışma odalarının bulunduğu binalardan oluşur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 23[/syf]

Siz de yakın çevrenizde bulunan bir gözlemevini öğretmeninizin rehberliğinde ziyaret ederek gökyüzü gözleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  • Cevap: Çoğu kişi; yıldızları, gezegenleri, bulutsuları veya galaksileri daha iyi tanımak için mutlaka bir teleskoba sahip olmak gerektiğini düşünür. Ancak tam aksine, çıplak gözle gökyüzünde çok daha fazla nesneyi gözlemleyebilir, tanıyabilir ve gökyüzünü daha iyi öğrenebilirsiniz. Üstelik elinize bir dürbün veya teleskop aldığınızda ekipmanınızı verimli kullanabilmeniz için öncesinde mutlaka çıplak gözle gökyüzünü çok iyi tanımış olmanız gerekir.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 24[/syf]

Osmanlı gök bilimcisi olan Ali Kuşçu, Uluğ Bey’den dersler almıştır. Uluğ Bey’in rasathanesinin yöneticiliğine getirilmiştir. Yıldızların hareketlerini gösteren cetvelin hazırlanmasına yardımcı olmuştur. Başka bir Osmanlı bilim insanı olan Takiyüddin, İstanbul Rasathanesini kurmuştur. Bu rasathane Osmanlılardaki ilk rasathanedir. Takiyüddin zamanı ölçmede büyük başarı gösteren, rasat aletlerine saniye derecelendirmesi koyan ilk bilim insanıdır.

Bir teleskop modeli yapmak için aşağıdaki etkinliği yapınız.

TELESKOP MODELİ

Gerekli Malzeme

• Plastik şişe
• Cetvel
• Makas

İki adet ince kenarlı mercek (Farklı çaplarda)
Yapışkan bant Kalem

Amaç: Teleskop modeli yapmak

İzlenen Yol

• Plastik şişenin alt kısmını makas yardımıyla kesiniz.
• Büyük ve küçük ince kenarlı mercekleri plastik şişenin ağız ve alt kısmına yerleştirilmelidir. Küçük ince kenarlı mercek ön kısma sığacak veya tam boyutunda olması gerekmektedir.
• Büyük çaplı ince kenarlı merceği şişenin arka kısmına banladığınızda teleskobunuz hazır olacaktır.
Not: Teleskobunuzda hatalar ve görüntülerde bozukluk varsa nerede hata yaptığınızı tespit edip tekrar denemeler yapmalısınız.

Sonuç

• Teleskop modelinizde net görüntü elde ettiniz mi?

  • Cevap: Evet ettim. Çünkü tam denildiği gibi ürettim.

• Yaptığınız modelde görüntülerin nasıl oluştuğunu arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Teleskop yapı olarak objektif, oküler ve bu mercekleri muhafaza eden bir tüpten meydana gelmiştir. Objektif cinsine göre iki tür teleskop vardır. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu türe yansıtıcı teleskop denir.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 25[/syf]

Siz de kendi teleskobunuzu yapmak ister misiniz? Bunun için aşağıdaki etkinliği yapınız.

  • Cevap: Evet kendi teleskobumu yapmak isterim. Bunun için söylenen şekilde yörüngedeki tavsiyeleri uygulayacağım.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 20-21-22-23-24-25 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry