Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Sayfa 27-28-29 Cevapları

[giris]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 27-28-29 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 27[/syf]

Bir astronot olup uzaya gitseydiniz uzayda nelerle karşılaşırdınız, neler hissederdiniz? Duygu ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Astronot, kozmonot veya uzay insanı, uzay çalışmalarına katılmak amacı ile eğitilmiş olan, insanlı uzay araştırmalarında görev yapan kişilere denilmektedir. Uzaya gitseydim, orada gezegenler, toz bulutları, asteroidler, meteorlarla karşılaşacağımı düşünüyorum.

Size “Nerede yaşıyorsunuz?” diye sorulsa cevabınız “Dünya’da.” olacaktır. Peki, Dünya’nın nerede olduğunu hiç düşündünüz mü?

  • Cevap: Dünya’nın Evren’deki yeri son yüzyılda radikal bir şekilde artarak 400 yıllık teleskobik gözlemlerle oluşturulmuş bilgilerdir. Başlangıçta Dünya’nın Evren’in merkezi olduğuna inanılmakta, sadece uzaktaki sabit yıldızlar ve çıplak gözle gözlenen gezegenlerden oluşmaktaydı. 17. yüzyılda Güneşmerkez model kabul edildikten sonra William Herschel ve diğer gökbilimcilerin gözlemleriyle diğer bilgilere ulaşılabilmiştir. 20. yüzyıla gelindiğinde sarmal bulutsu gözlemleri gökadamızın; gruplar, kümeler ve süperkümelerle, genişleyen bir evren içinde milyarca gök adadan sadece bir tanesi olduğunu ortaya koymuştur. 21. yüzyıla gelindiğinde görünür Evren’in genel yapısı, iplikçikler ve boşlukların içinde şekillenen süperkümelerle netleşmeye başladı. Süperkümeler, iplikçikler ve boşluklar muhtemelen Evren’de var olan en büyük ve tutarlı yapılardır.

Gökyüzü gözlemi yaparken gördüğünüz cisimlere genel olarak gök cismi adı verilir. “Bu gök cisimleri nelerdir?” diye sorulduğunda ise aklınıza gelebilecek ilk cevap “Yıldız.” olabilir. Ancak bunların hepsi yıldız değildir. Yıldızlardan başka gök cisimleri de vardır. Örneğin gezegenler ve meteorlar bunlardan bazılarıdır. Peki, bu gök cisimleri hakkında neler biliyorsunuz? Söyleyebilir misiniz?

  • Cevap: Astronomik cisim ya da gök cismi gözlemlenebilir evrenin içindeki cisimlerin genel adıdır. Bu cisimleri astronominin dalı olan morfoloji inceler. Gökteki cisimlerin bazıları sabitken bazıları yörüngelerinde döner. Gözlemlenebilir evrendeki en büyük astronomik cisim Stephenson 2-18’tir.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 28[/syf]

Yıldızların nasıl oluştuğunu biliyor musunuz?

  • Cevap: Yıldızlar kısaca yüksek orandaki gaz ve toz bulutlarının bir araya gelmesiyle sıkışması sonucu oluşur. Bu oluşum oldukça uzun bir zaman içerisinde gerçekleşir. Ki bu zamanı milyarlarca yıl olarak nitelemek mümkün. Zaman içerisinde ise güneş sisteminde olduğu gibi yıldızlar çevresindeki gezegenlere hayat vermeye başlar.

Araştırma sonuçlarınızı poster şeklinde hazırlayarak sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

  • Cevap:

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 29[/syf]

Beyaz cüce yıldızın zamanla enerjisi tamamen tükenirse artık etrafına ışık veremez hâle gelir. Bu yıldızların yaşamları siyah (kara) cüce dediğimiz evre olarak son bulur. Büyük kütleli yıldızlar ile küçük yıldızların yaşam döngüsü kırmızı dev aşamasına kadar aynıdır. Ancak büyük kütleli yıldızların kırmızı devi çok büyük olduğundan bu aşamadaki yıldıza kırmızı süper dev denir. Büyük kütleli yıldızlar yaşamlarının sonunda dış katmanlarının büyük bölümünü uzaya fırlatır ve aniden büyük bir patlama gerçekleşir. Bu patlamaya süpernova (kocayeni) adı verilir. Süpernova patlaması sonrasında ağır elementler uzaya yayılır ve bu elementler daha sonra oluşan yıldızların yapılarında yer alır.

Süpernova patlamasının ardından geriye kalan kütle ile ilgili iki durum gerçekleşir. Bunlardan biri nötron yıldızları diğeri ise kara deliklerdir. Yıldızın kütlesi, Güneş’in kütlesinin 5-15 katı kadar ise geriye nötron yıldızı kalır. Bu nötron yıldızının kütlesi Güneş’in kütlesi kadardır, çapı birkaç km’dir. Kütlesi, Güneş kütlesinden fazla olan yıldızların süpernova patlaması ardından geriye kalan çekirdeğinin kütle çekim kuvveti o kadar büyük olur ki tüm parçacıklar üst üste yığılır. Bu oluşuma kara delik denir. Yaşam döngülerini tamamlayan yıldızlardan geriye gaz ve toz bulutu kalır, bunlar bulutsu hâlini alır. Yıldızların oluşum aşamalarını aşağıdaki görsel üzerinde de inceleyebilirsiniz.

Yıldızların oluşumunda bulutsulardan söz ettik. Bulutsu kavramının ne anlama geldiğini tahmin edebilir misiniz?

  • Cevap: Bir bulutsu uzayda bulunan dev toz ve gaz bulutudur. Bazı bulutsular süpernova olarak ölen yıldızların açığa çıkardığı gaz ve toz tarafından meydana gelir. Diğer bulutsular da yeni yıldızların oluştuğu bölgelerde bulunurlar. Bu sebepten dolayı bazı bulutsulara “yıldız oluşum yerleri” adı verilir.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 27-28-29 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry