Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Sayfa 30-31 Cevapları

[giris]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 30-31 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 30[/syf]

Bulutsu, yıldızlar arası ortamda bulunan gaz ya da tozlardan oluşan gök cisimleridir. Nebula olarak da adlandırılmaktadır. Bulutsuların bazı türleri vardır. Bu türleri aşağıdaki şemada inceleyebilirsiniz.

Yıldız Nedir? Yıldız Çeşitleri Nelerdir?

Yıldızlar, uzaydaki sıcak gaz ve toz yığınlarının (bulutsuların) bir araya gelip sıkışmasıyla meydana gelir. Yıldızlar büyüklük, kütle ve sıcaklık bakımından birbirinden farklıdır. Çevresine ısı ve ışık yayan yıldızların her biri farklı renge sahiptir. Yıldızların renkleri onların sıcaklıkları hakkında bilgi verir. Örneğin sıcaklığı yüksek olan yıldızlar mavi ve beyaz, orta sıcaklıktaki yıldızlar sarı, sıcaklığı düşük yıldızlar ise kırmızıdır. Gökyüzünde yıldızları gözlemlerken gözünüze çarpan en önemli özellik nedir? Bazı yıldızların gruplar hâlinde bulunduğunu ve birbirine göre konumunu değiştirmediğini fark ettiniz mi? İnsanlar, yıldız gruplarının her birini değişik varlıklara benzetmişlerdir. Bunlara insan, hayvan ve nesne adı vermişlerse de gerçekte pek azı benzetildiği şeyi andırır. Gökyüzüne Dünya’dan bakıldığında gözlemlenen şekillerinden dolayı bir arada bulunan yıldız gruplarına takımyıldız adı verilir.

Takımyıldızlar hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki etkinliği yapınız.

TAKIMYILDIZLAR

Araştırma Sorusu

Bilinen takımyıldızlar nelerdir?

  • Cevap: Diğer çok bilinen ve gökyüzünde kolay fark edilebilen takımyıldızlar ise şöyle;

Andromeda Takımyıldızı
Kartal (Aquila) Takımyıldızı
Çalgı (Lyra) Takımyıldızı
Kuğu (Cygnus) Takımyıldızı
Akrep (Scorpion) Takımyıldızı
Yay (Sagittarius) Takımyıldızı

Araştırma Yöntemi

• Kütüphane, ansiklopediler ve genel ağdan bilinen takımyıldızlar hakkında araştırma yapınız. Genel ağdan araştırma yaparken “edu, gov, org” uzantılı güvenilir adreslerden yararlanınız.
• Araştırmanızı yaparken bilinen takımyıldızlarının gökyüzündeki konumunu gösteren resim, afiş, harita vb. temin ediniz.
• Elde ettiğiniz verileri düzenleyerek bir poster hazırlayınız.

Sonuç ve Paylaşma

Posterinizi sınıfınızda arkadaşlarınıza sununuz.

  • Cevap:

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 31[/syf]

Gökyüzünde gök cisimlerini bulmanın bazı kolay yolları vardır. Bunun için en belirgin gök cisminden yararlanılabilir. Eski çağlarda denizciler de yönlerini bulmak için gök cisimlerinden faydalanmıştır. Örneğin Büyükayı takımyıldızındaki son iki yıldız Kutup Yıldızı’nı işaret eder. Kutup Yıldızı ise kuzey yönünü gösterir. Büyükayı takımyıldızı gökyüzünde en rahat gözlemlenebilen yıldız grubudur. Yandaki görselde Büyükayı ve Küçükayı takımyıldızları gösterilmiştir. Günümüzde bilim insanları tarafından belirlenmiş yaklaşık 88 takımyıldız vardır. İnsanlar, takımyıldızların görünümlerini çeşitli hayvanlara ve nesnelere benzeterek onları adlandırmışlardır. Gece gökyüzünde görebildiğiniz tüm yıldızları sayabilseydiniz yıldızların sayısının binden fazla olduğunu söyleyebilirdiniz. Eğer gözleminizi bir teleskopla yaparsanız milyonlarca yıldızdan pek çoğunu görebilirsiniz.

Takımyıldızları oluşturan yıldızlar farklı büyüklük, sıcaklık ve özelliktedir. Takımyıldızı oluşturan yıldızlar Dünya’dan bakıldığında birlikte sergiledikleri görünümlere göre adlandırılmışlardır. İnsanlar eskiden gökyüzünde gözlemledikleri belirli bir düzendeki yıldızları hayalî çizgilerle birleştirmiş ve ortaya çıkan şekle göre bu yıldızlara çeşitli isimler vermişlerdir. Takımyıldızların görünümlerine göre yapılan benzetmeler, gökyüzü gözlemlerini kolaylaştırır. Örneğin Orion takımyıldızı avcıya benzetilir. Orion takımyıldızını yandaki görselde inceleyebilirsiniz. Astrolojiden bildiğimiz koç, ikizler, yengeç, balık gibi burçlar aslında takımyıldızların adlarıdır.

Yanda verilen gökyüzü haritasını inceleyiniz. Bu haritada bilinen hangi takımyıldızların yer aldığını tespit ediniz. Bildiğiniz başka takımyıldızlar varsa arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Takımyıldız, gökyüzünün bölündüğü 88 alandan her birine verilen isimdir. Terim genellikle, yanlış bir biçimde, görünüşte birbiriyle ilgili gözüken yıldız gruplarını tanımlamak için kullanılır. Bazı ünlü takımyıldızlar, çeşitli nesnelere benzetilen parlak yıldız düzenlerine sahiptir. Yıldızların isimlendirilmesi ile ilgili ilk sistematik yöntem ise Johann Bayer tarafından 1603 yılında geliştirildi. Bu yöntemde takımyıldızlarda bulunan yıldızlar, takımyıldızın isminin başına Yunan alfabesindeki harfler eklenerek isimlendiriliyor.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 30-31 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry