Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Sayfa 37-38-39 Cevapları

[giris]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 37-38-39 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 37[/syf]

1. HÜCRE

Dünya, birçok canlı varlığın evidir. Bu canlıların kimi büyük, kimi küçüktür. Kimilerinin görünüşü tuhaf ya da şaşırtıcıdır. Mikroskop yardımıyla görebileceğiniz bir amibin, uzun kolları olan dev bir ahtopotun ya da bir soğanın hiçbir ortak yanı olmadığını düşünebilirsiniz. Oysa onları meydana getiren yapıları mikroskop ile incelerseniz benzer yapı birimlerinden oluştuğunu görürsünüz. Canlılar hücrelerden oluşur. Hücre, temel canlılık olaylarının gerçekleştiği canlının en küçük yapı birimidir.

Canlılık olaylarının büyüme, gelişme, beslenme, solunum, boşaltım, üreme ve çevreden gelen uyarılara tepki verme olduğunu hatırlayınız. Bazı canlılar bir hücreden oluşur. Örneğin amip bu canlılardandır. Ahtapot ve soğan ise çok sayıda hücreden oluşan canlılara örnektir. Bir hücreli de çok hücreli de olsa canlı varlıkların canlılığını sürdürmesini sağlayan temel canlılık olayları hücrelerde gerçekleşir. Canlılık olaylarının yönetildiği ve gerçekleştiği hücrede genellikle çekirdek, sitoplazma ve hücre zarı olmak üzere üç temel kısım bulunur. Bu kısımlar aşağıda verilen şematik hücre çizimlerinde gösterilmiştir. Görselleri inceleyiniz. Hücrelerin hemen hepsi çıplak gözle görünemeyecek kadar küçüktür. Hücreleri görmek için genellikle mikroskop kullanılır. Mikroskop, büyüteç gibi çalışır. Küçük varlıkların ve hücrelerin görüntülerinin yüzlerce, binlerce defa büyütülmesini sağlar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 38[/syf]

Aşağıda verilen etkinliği yaparak soğan zarı hücrelerini mikroskopta inceleyiniz.

1. basamakta adlandırdığınız bölümlerin canlının yaşamını sürdürmesindeki rolü nedir?

  • Cevap: Çekirdek kısmıdır. Bitki, hayvan ve diğer canlı hücreleri hücre zarı, sitoplazma ve genellikle çekirdeğe sahiptir. Bitki hücrelerinin yapısı birçok yönüyle hayvan hücrelerine benzer.

Soğan zarını mikroskopta incelediğinizde ne gözlemlediniz?

  • Cevap: Etli parçaları ve soğan zarını büyüteçle incelediğinizde hücreyi net olarak göremezsiniz. Hücre ancak mikroskop yardımıyla gözlenebilir. Hazırladığınız deneyde su yerine diğer çözeltileri kullandığınızda  farklı görüntüler elde edersiniz

Mikroskopta incelediğiniz yapıların bitkinin görünen kısımlarıyla ilişkisi nedir?

  • Cevap: Gözlemlerim sonucunda karşıma çıkan durum bitki hücrelerinin şekli genellikle köşelidir. Ayrıca bitki hücreleri hayvan hücrelerinden biraz daha büyüktür.

Soğanın köklerinden bir parça alıp incelerseniz benzer yapıları görür müsünüz? Nedenini açıklayınız.

  • Cevap: Evet görürüz. Çünkü hücresel yapıları benzerdir.

Soğan zarının mikroskop altındaki görüntüsünü aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz. Hücrenin şekilleri ve temel kısımları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Hücreler, yapı ve görevleri bakımından büyük farklılıklar gösterir. İnsan vücudunun en küçük hücreleri, 2-4 mikron (fim) çapındaki trombositler ve mikrogliya hücreleridir. Buna karşılık, en büyük hücreyse dışarıdan hiçbir müdahaleye gerek kalmaksızın çıplak gözle görülebilen, 120m çapındaki yumurta hücresidir (ovum). Hücrelerin şekilleri de farklıdır. Oluşumuna katıldıkları doku ve organların yapısına göre yuvarlak, yassı, ipliksi, iğsi, prizmatîk ve küp biçiminde olabilirler.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 39[/syf]

Vücudunuzu oluşturan hücrelerin temel kısımları da bitki hücrelerine benzer mi? Bu soruyu cevaplayabilmek için aşağıdaki etkinliği yapınız.

  • Cevap: Atomların molekülleri, moleküllerin makromolekülleri, makromoleküllerin makromoleküler kompleksleri oluşturmasıyla, dokuların en küçük yapı taşları olan ve yaşamın tüm özelliklerini sergileyen hücreler oluşmaktadır. Genel olarak tüm hücreler temelde aynı yapıya sahiptirler. Fakat bulundukları dokuya ve dolayısıyla fonksiyonlara bağlı olarak bazı özelleşmeler gösterirler. Bitkisel ve hayvansal her organizma, bu temel yapı taşlarından oluşur.

• Ağız içi epitel örneğinde hücrelerde gördüğünüz kısımlarla soğan zarı hücrelerinin kısımları benzer mi? Tahmininiz doğrulandı mı? Nedenini açıklayınız.

  • Cevap: Soğan zarı bir bitki hücresidir. Gelişmiş yapılı bir hücredir yani çekirdeği vardır. Bu hücrelerin temel olarak hücre çeperleri vardır. Ve köşeli bir yapısı vardır. Bazı organellerinin boyutları hayvan hücrelerine göre daha büyüktür. Ağız içi epitel hücre ise bir hayvan hücresidir. Bu hücre de soğan zarı hücresi gibi gelişmiş bir hücredir. Hayvan hücrelerinde hücre çeperi bulunmaz yalnızca hücre zarı vardır. Daha yuvarlak yapılıdırlar. İçerisinde çekirdek ve yönetici olarak kromozom bulunur. Mitokondri, golgi, koful, lizozom ve ribozom gibi temel organelleri bulunur.

• Hücreler arasında gözlemlediğiniz farklılıklar var mı? Varsa bu farklılıklar nelerdir?

  • Cevap: Ağız içi epitel hücre ise bir hayvan hücresidir. Bu hücre de soğan zarı hücresi gibi gelişmiş bir hücredir. Hayvan hücrelerinde hücre çeperi bulunmaz yalnızca hücre zarı vardır. Daha yuvarlak yapılıdırlar. İçerisinde çekirdek ve yönetici olarak kromozom bulunur. Mitokondri, golgi, koful, lizozom ve ribozom gibi temel organelleri bulunur.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 37-38-39 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry