Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Sayfa 41-42 Cevapları

[giris]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 41-42 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 41[/syf]

olaylarının genetik kodlarını taşır. Bu kodlar genlerle işlevsel hâle gelir. Bir gen, kromozomu meydana getiren uzun DNA molekülünün küçük bir bölümüdür. Kromozom, DNA ve gen arasındaki ilişkiyi yandaki görselde inceleyebilirsiniz.
Bazı hücrelerde çekirdek bulunmaz. Fakat hücrenin yönetim bilgisini taşıyan kalıtsal materyal sitoplazmada bulunur. Örneğin bakteriler çekirdeksiz hücrelerdir.

3. Sitoplazmanın Görevi Nedir?

Hücreler, sitoplazma olarak adlandırılan yarı akışkan bir madde içerir. Yumurta akına benzeyen bu madde, hücre zarı ile çekirdeğin arasını doldurur ve büyük oranda sudan oluşur. Hücrenin enerji üretimi, sindirim, besin sentezi gibi canlılık olaylarının bir bölümü sitoplazmada gerçekleşir. Sitoplazmada organel adı verilen yapılar bulunur. Or- ganel, hücre içinde canlılık olaylarının gerçekleştiği yapıdır. Organeller görevlerini yerine getirerek hücrenin canlılığının sürdürülmesini sağlar. Kloroplast, mitokondri, koful, sentriyol, lizozom, Golgi cisimciği (Golgi aygıtı), endoplazmik retikulum ve ribozom hücrede bulunan bazı organellerdir.

Bitki hücresini ve bu hücrede bulunan organelleri aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 42[/syf]

Hayvan hücresini ve hücrede bulunan organelleri aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Hücre duvarı: Bitki hücrelerinde bulunur. Hücre zarının dışında yer alır. Bitki hücrelerine şekil kazandırır, dayanıklılık sağlar ve onları korur. Hücre duvarı cansız bir yapıdır.

Kloroplast: Bitki hücrelerinde bulunur. Hücrenin gereksinimi olan besin içerikleri bu organelde sentezlenir. Kloroplast, yeşil renk maddesi olan klorofil içerir. Bitkiler klorofil maddesinin yardımıyla fotosentez olayı ile besin ve oksijen üretiminde güneş enerjisini kullanabilmelerini sağlar.

Mitokondri: Hücrenin enerji ihtiyacını karşılayan organeldir. Bu organelde besinler parçalanarak hücrenin kullanabileceği enerji açığa çıkarılır. Sayıları hücre tipine göre değişir. Örneğin enerji ihtiyacının fazla olduğu kas hücrelerinde mitokondri sayısı diğer hücrelere göre daha fazladır. Bitki ve hayvan hücrelerinde bulunan ortak yapılardan biridir.

Koful: Hücrede depolama işinde görevli yapıdır. Su, besin ve atık depolayabilir. Hayvan hücrelerinde çok sayıdadır ve küçüktür; bitki hücrelerinde ise az sayıdadır ve büyüktür.

Ribozom: Hücreye özgü proteinlerin sentezlenmesinde görevlidir. Bitki ve hayvan hücrelerinde bulunan ortak yapılardan biridir. Hücredeki en küçük organeldir.

Golgi cisimciği: Salgı maddelerinin oluşturulmasında görevlidir. Vücudumuzun ter, tükürük ve süt bezlerinde bulunur. Oluşan salgı küçük kesecikler hâlinde paketlenir. Bu kesecikler yoluyla salgı, hücre içine ya da hücre dışına taşınır. Bitki ve hayvan hücrelerinde bulunan ortak yapılardan biridir.

Lizozom: Hücre içinde büyük yapılı maddelerin sindirilmesinde görevlidir. Hayvan hücrelerinde bulunur. İlkel bitki hücrelerinde bulunur. Gelişmiş bitki hücrelerinde sindirimi sağlayan benzer yapılar vardır.

Endoplazmik retikulum: Hücre zarı ve çekirdek arasında bulunur. Hücrede madde iletimi görevi yapar. Bitki ve hayvan hücrelerinde bulunan ortak yapılardan biridir.

Sentriyol: Hayvan hücrelerinde çiftler hâlinde bulunur. Hücre bölünmesinde görevlidir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 41-42 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry