Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Sayfa 57-58 Cevapları

[giris]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 57-58 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 57[/syf]

Mayozda Hücreler İki Kez Bölünme Geçirir

Mayoz evrelerinin çoğu mitozdaki evrelerle benzerlik gösterir. Mayozda da mitozda olduğu gibi DNA eşlenir. Mayozda birbirini takip eden iki hücre bölünmesi gerçekleşir. Bunlar Mayoz I ve Mayoz II olarak adlandırılır. Bu bölünmeler sonucunda bir üreme ana hücresinden dört yavru üreme hücresi oluşur. Bu hücrelerin kromozom sayısı ana hücrenin yarısı kadardır.

a. Mayozdan önce hücre bölünmeye hazırlanır. DNA kendini eşler.
b. Çekirdek zarı parçalanır. Homolog kromozomlar yan yana gelir. Homolog kromozomların kardeş kromatidleri arasında parça değişimi olur. Parça değişimi, bir homolog kromozom ile diğeri arasında gen alışverişi olması demektir. Parça değişimi nedeniyle mayoz sonunda meydana gelen üreme hücrelerinin taşıdığı kromozomlar, anne ve babadan farklı genetik bilgiye sahip olur. Genetik yapıdaki bu farklılık, aynı tür canlıların birbirinden farklı kalıtsal özellikler göstermesine neden olur. Anne ve babanıza benzeyebilirsiniz fakat onların tıpatıp aynısı olamazsınız.
c. Homolog kromozomlar, hücrenin ortasındaki düzlemde dizilir. Homolog kromozomlar iğ ipliklerinin yardımıyla hücrenin zıt kutuplarına doğru çekilir. Bu durumda kardeş kromatidler ayrılmadan birlikte hareket etmiş olur. Mitozda kardeş kromatidlerin ayrıldığını hatırlayınız.
ç. Homolog kromozomlar birbirinden ayrılarak hücrenin zıt kutuplarına ulaşır.
d. Meydana gelecek yavru hücrelerin kromozom sayısı yarıya iner. Çünkü her hücre, her homolog çiftten birini alır.
e. Bu evrenin sonunda sitoplazma bölünmesiyle birlikte n sayıda yani tek takım kromozom taşıyan iki hücre oluşur. Bu hücreler mayoz II ile bölünmeye devam eder.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 58[/syf]

a. Kromozomlar çift kroma- tidli olduğundan tekrar eşlenmeden hücreler ikinci bölünmeye hazırlanır. Bu evreler, mitoza benzer. İğ iplikleri yeniden oluşarak kardeş kromatidlere bağlanır.
b. Kardeş kromatidler, hücrenin ortasında dizilir.
c. Kardeş kromatidler birbirinden ayrılarak hücrenin zıt kutuplarına doğru hareket eder.
ç. Kutuplara çekilen kromozomların etrafında çekirdek zarı oluşur. Sitoplazma boğumlanmaya başlar.
d. n sayıda kromozom taşıyan iki hücreden yine n sayıda kromozom taşıyan dört hücre meydana gelir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 57-58 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry