Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Sayfa 59 Cevapları

[giris]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 59 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 59[/syf]

Üreme Ana Hücrelerinde Mayoz

Mayozla üreme hücrelerinin nasıl meydana geldiğini öğrendiniz. Erkek ve dişi üreme organlarında meydana gelen üreme ana hücrelerinin döllenme özelliğini kazanabilmesi için olgunlaşması gerekir. Erkeklerde testislerde, dişilerde yumurtalıklarda üreme ana hücreleri mayoz geçirmeden önce büyümek için mitoz geçirir.

Erkek ve dişi üreme organlarında meydana gelen üreme ana hücrelerinin döllenme özelliğini kazanabilmesi için olgunlaşması gerekir. Erkek bireylerde, bir üreme ana hücresinden mayoz sonucu meydana gelen dört hücre olgunlaşarak spermleri oluşturur. Ergenlik döneminde başlayan sperm üretimi, yaşam boyu devam eder. Dişilerde ise bir üreme ana hücresinden mayoz sonucu meydana gelen dört hücreden biri olgunlaşarak yumurtayı oluşturur. Diğer hücreler parçalanır. Ergenlik döneminde başlayan yumurta oluşumu, menopoz olarak adlandırılan döneme kadar devam eder. Çünkü dişilerde üreme ana hücrelerinin sayısı sınırlıdır. İnsanda dişiler genellikle 45-55 yaşları arasında menopoza girerler.

Üreme ana hücrelerinde mayozun nasıl gerçekleştiğini kavramak amacıyla aşağıdaki etkinliği yapınız.

  • Cevap: Erkek ve dişi üreme organlarında meydana gelen üreme ana hücrelerinin döllenme özelliğini kazanabilmesi için olgunlaşması gerekir. Erkek bireylerde, bir üreme ana hücresinden mayoz sonucu meydana gelen dört hücre olgunlaşarak spermleri oluşturur. Ergenlik döneminde başlayan sperm üretimi, yaşam boyu devam eder. Dişilerde ise bir üreme ana hücresinden mayoz sonucu meydana gelen dört hücreden biri olgunlaşarak yumurtayı oluşturur. Diğer hücreler parçalanır.

• Etkinliği gerçekleştirmek üzere grubunuzda bir çalışma planı ve zaman çizelgesi hazırlayınız. Grup içinde iş bölümü yapınız.

  • Cevap: Bu çalışma etkinliğini grupları belirleme amacıyla sınıfınızla beraber yapmalısınız.

• Kaynaklardan araştırarak üreme hücrelerinin mayozla oluşumunu açıklayan görsel materyaller bulunuz.

  • Cevap:
  •                                                                    

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 59 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry