Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Sayfa 73-74-75 Cevapları

[giris]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 73-74-75 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 73[/syf]

İş yapmak deyince ne anlıyorsunuz?

  • Cevap: Fiziksel iş, bir cisme kuvvet uygulandığında cismin etki eden kuvvet doğrultusunda yer değiştirmesidir. Bu durumda, ders çalıştığınızda fiziksel anlamda iş yapmış olmazsınız. Yukarıdaki görsellerde elinde çantasıyla merdivenlerden çıkan çocuk fiziksel anlamda iş yapmaktadır.

Görsellerdeki çocuklar sizce iş yapmış sayılır mı?

  • Cevap: Evet iş yapmış sayılmaktadır. Çünkü oyun oynarken bile bir enerji harcamakta fiziksel bir güç kullanmaktadır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 74[/syf]

Fiziksel anlamda işin değeri, uygulanan kuvvetin büyüklüğü ve kuvvet doğrultusunda yer değiştirmenin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Uluslararası birim sisteminde (SI) kuvvet, yer değiştirme ve iş birimlerini aşağıdaki tabloda inceleyiniz.

Şekil-1’de görülen dinamometreye asılı bir cisme 1 N’luk kuvvet uygulayarak bu cisme kuvvet doğrultusunda 1 m yer değiştirdiğinde 1 J’lük iş yapılmış olur. Aynı cisme kuvvet doğrultusunda 2 m yer değiştirdiğinde ise 2 J’lük iş yapılmış olur.

Şekil-2’de görülen A ve B dinamometrelerinde asılı cisimler 1 m yüksekliğindeki masanın üzerine kaldırıldığında yer değiştirme aynı olduğu hâlde uygulanan kuvvete bağlı olarak fiziksel anlamda yapılan işin büyüklüğü değişir. 1 N’luk cisim 1 m yüksekliğe kaldırıldığında 1 J’lük iş yapılırken 2 N’luk bir cisim 1 m yükseğe kaldırıldığında 2 J’lük iş yapılmış olur.

Yüksekten düşen bir top da fiziksel anlamda iş yapar. Topu aşağı doğru çeken kuvvet yer çekimidir ve top, kuvvetle aynı doğrultuda yer değiştirmektedir. Yapılan bir işin fiziksel anlamda iş sayılabilmesi için mutlaka cismin uygulanan kuvvetle aynı doğrultuda yer değiştirmesi gerekir. Ne kadar kuvvet uygulanırsa uygulansın eğer cisim kuvvet doğrultusunda yer değiştirmiyorsa fiziksel anlamda iş yapılmış olmaz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 75[/syf]

Okula giderken çantanızı elinizde veya sırtınızda taşırsınız. Her iki durumda da fiziksel anlamda iş yapmış olmazsınız. Çünkü uygulanan kuvvet yer değiştirmeye diktir. Cisme etki eden kuvvet ile cismin hareket doğrultusu birbirine dik olduğunda fiziksel anlamda iş yapılmaz.

İş Yapabilmek için Enerji Gerekir

İnsanlar eskiden beri işlerini yapabilmek için gereken kuvveti çeşitli yollarla sağlamaya çalışmışlardır. İlk zamanlar kendisinin ve hayvanların kuvvetinden yararlanan insanoğlu ilerleyen süreçte suyun ve rüzgârın kuvvetinden de yararlanmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle kömür, petrol, doğal gaz gibi yakıtlarla çalışan makineler icat edilmiş ve insanlar iş yapmak için bu makineleri kullanmıştır.

İş yapabilmek için enerjiye gereksinim vardır. Enerji madde değildir, maddeye ait bir özelliktir. Örneğin otomobilin hareket etmesi için gereken enerji yakıttan sağlanır. Yakıt, motorda yandığı zaman enerjiye dönüşür. Bu enerji otomobili hareket ettirerek ona yol aldırır ve iş yapılmış olur. İnsanlar da iş yapmak için ihtiyacı olan enerjiyi besinlerden sağlar. Besinlerdeki enerjinin temel kaynağı ise güneş enerjisidir. Güneş enerjisi, bitkilerin besin sentezleyebilmesinde etkilidir.

Bir cisim ya da bir canlı iş yapabilmek için enerji kullanır. Enerji iş yapabilme yeteneğidir. Kuvvet, iş ve enerji arasında bir ilişki vardır. Kuvvet uygulanarak iş yapıldığında cisim enerji kazanır veya iş yapmak için enerji harcanır. Bu nedenle iş birimleri ile enerji birimleri aynıdır. Joule, aynı zamanda bir enerji birimidir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Yıldırım Yayınları Sayfa 73-74-75 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry