Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Sayfa 150 Cevapları

[giris]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 150 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 150[/syf]

BASİT MAKİNELERDEN YARARLANARAK DÜZENEK TASARLAYALIM

Proje Görevi

Basit makinelerden yararlanarak günlük yaşamda iş kolaylığı sağlayan bir düzenek tasarlayınız. Tasarımınızı çizimle gösteriniz. Şartlarınız uygunsa tasarımınızı üç boyutlu modele dönüştürünüz. Tasarladığınız düzeneğin günlük yaşamınızda bir ihtiyacın giderilmesine yönelik olmasına özen gösteriniz. Bu amaçla kitabınızın 9 ve 10. sayfasında verilen bilgilerden yararlanabilirsiniz. Tasarladığınız düzeneği Yıl Sonu Bilim Şenliği’nde sergileyiniz. Aşağıda bir öğrencinin basit makinelerden yararlanarak tasarladığı düzenek ve öğrencinin düzeneği tasarlama amacı verilmiştir. Düzeneği inceleyiniz.

Annem ve babam fındık toplarken her yaz onlara yardım ederim. Hasat mevsiminde topladığımız fındıkların güneş altında kurutulması gerekir. Evimizin önündeki alan ise fındıkların tümünü kurutacak kadar geniş değil. Biz de topladığımız fındıkların bir kısmını çuvalla evin düz olan üst kısmına çıkarır ve orada kuruturuz. Fındık çuvallarını evin üst kısmına merdivenden çıkarmak oldukça zor. Önümüzdeki hasat mevsiminde fındıkları taşımak için basit makinelerden yararlanarak tasarladığım düzeneği kullanacağım. Düzenekteki sabit makara kuvvetin yönünü değiştirmekte, hareketli makara ise kuvvetten kazanç sağlamaktadır.

Her türlü makinenin ve makine parçasının tasarımını yapan, geliştiren, üretimini planlayan kişiye makine mühendisi adı verilir. Bu mesleği yapmak isteyenlerin üç boyutlu düşünebilme yeteneğine sahip, fen bilimleri dersi ve matematik dersi ile ilgili, makinelerle çalışmaktan hoşlanan, tasarım kabiliyeti yüksek kişiler olması gerekir. Siz de üniversitelerin makine mühendisliği bölümünü bitirerek makine mühendisi olabilirsiniz. Tasarladığınız ve geliştirdiğiniz ürünleri yeterli derecede yabancı diliniz olduğu takdirde yurt dışındaki fuarlarda sergileyebilir ve ürününüzün tanıtımını yapabilirsiniz. Başka milletlerden insanlarla yabancı dillerde iletişim kurmak; tasarladığınız ürünlerden insanlığın kısa sürede faydalanmasını sağlayabilir.

  • Cevap: Bu soruyu yapmamızı istiyorsanız yorum bölümüne yazınız. 

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 150 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap