Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Sayfa 151-152-153 Cevapları

[giris]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 151-152-153 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 151[/syf]

Archimedes (Arşimet)

MÖ 287-212 yılları arasında yaşayan Yunanlı Archimedes çağının en önemli bilim insanlarından biriydi. Archimedes matematikten fiziğe, mühendislikten astronomiye kadar farklı bilim dallarında birçok buluş yapmıştır. Şimdi bu değerli bilim insanının tarih öncesi çağlardan günümüze ışık tutan buluşlarından bazılarını öğrenelim.

• Archimedes bazı cisimlerin sıvı içinde yüzdüğünü, bazılarının ise battığını fark etmiştir. Bu durumun sebebinin cisme sıvı tarafından cismin ağırlığına zıt yönde etki eden kuvvet olduğunu açıklamıştır. Bu ilke “Arşimet Prensibi” olarak bilinir.
• Archimedes’in ağır yükleri kaldırmak için icat ettiği makara ve kaldıraç sistemleri askerî alanda da kullanılmıştır. Achimedes’in doğduğu şehir, Romalılar tarafından kuşatıldığında şehrin savunması için onun icatlarından esinlenilerek yapılan bazı silahlar kullanılmıştır.
• Archimedes bazı geometrik cisimlerin alan ve hacimlerinin nasıl hesaplanacağını açıklamış ve bir dairenin çevresinin çapına oranını (pi sayısı) bulmuştur.
• Archimedes, bir göl veya dereden su çekmek veya suyu yukarıya taşımak için pompa görevi yapan bir vida icat etmiştir. Bu vidaya “Arşimet vidası” adı verilir. Arşimet vidası yüzyıllar boyunca gemicilik, tarım ve madencilik gibi birçok alanda insanlığa katkı sağlamıştır. Arşimet vidası, bazı su arıtma tesislerinde hâlâ kullanılmaktadır.

A. Aşağıdaki görsellerde kaldıraç türü basit makinelere örnekler verilmiştir. Bu basit makinelerdeki destek noktasını, yükün konulduğu ve kuvvetin uygulandığı yerleri örnekteki gibi gösteriniz.

  • Cevap:

[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 152[/syf]

Aşağıdaki tabloda bazı basit makinelerin adları verilmiştir. Bu basit makinelerin günlük yaşamdaki kullanım alanlarını tablodaki boş kısımlara yazınız.

  • Cevap: Basit makinelerin günlük yaşamdaki kullanım alanlarını sizler için yazdık. Sizde bu bilgileri tabloya yazabilirsiniz.

Eğik düzlem: Rampalar ve eğimli bölgelerdeki virajlı yollar bir basit makine olan eğik düzlemin günlük yaşamdaki uygulamalarına örnektir.

Kaldıraç: Çocuk parkında bindiğiniz tahterevalliler, inşaatlarda kum veya çakıl taşımak amacıyla kullanılan el arabaları, gazoz vb. şişelenmiş içecekleri açmak için kullanılan açacaklar günlük yaşamda kullandığımız kaldıraç örnekleridir.

Palanga: Palanga günlük hayatta yük gemilerinde, inşaatlarda, kömür ocaklarında yük indirme ve bindirme işlerinde kullanılır.

Dişli çark: Kurmalı saat ve oyuncaklardan araba motorlarına kadar birçok araç gerecin yapısında dişli çark bulunur.

Çıkrık: Kolla çevirmeli kahve değirmeni, etin kıymaya dönüşmesini sağlayan kolla çevirmeli kıyma makinesi ve direksiyon çıkrığın günlük hayattaki uygulamalarına örnektir.

Vida: Vida; masa, dolap vb. eşyaların tahta veya metal kısımlarının birbirine tutturulmasında kullanılır.

Kasnak: Kasnaklar takım tezgâhlarında, dikiş makinelerinde, tarım aletlerinde, benzinli ve dizel motorlarda, tekstil makinelerinde, vinçlerde, kaldırma ve taşıma makinelerinde kullanılmaktadır.

Sabit makara: Yük taşımak için inşaatçılıkta, bayrak direklerinde, yelkenin bağlandığı direklerde, balıkçı teknelerinde kullanılır.

Hareketli makara: Vinçlerde yük taşımada veya tırmanmak için dağcıların kullandığı ekipmanlarda bulunur.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Bir inşaat işçisi, kaya parçasını bir kalas ve bir destek noktasıyla yerinden kaldırmak istiyor. İnşaat işçisi, desteği kaldıracın M noktasına koyup kaldıraca kuvvet uyguladığında kaya parçasını kaldıramıyor.
İnşaat işçisi;
I. Desteği N noktasına koyma,
II. Kuvveti K noktasından uygulama,
III. Desteği L noktasına koyma
uygulamalarından hangisi veya hangilerini yaptığında kaya parçasını kaldırabilir?

A. Yalnız I
B. Yalnız III
C. I ve II
D. I ve III

  • Cevap: A

2. Yandaki şekilde verilen basit makinede K, L ve M ile gösterilen kısımlarla ilgili;
I. K destektir,
II. Kuvvet L’den uygulanır,
III. Yük M’ye konulur
ifadelerinden hangileri doğrudur?

A. Yalnız II
B. I ve II
C. I ve III
D. I, II ve III

  • Cevap: D
[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 153[/syf]

3. Basit makinelerle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

A. Uygulanan kuvvetin yönünü değiştirebilirler.
B. Kuvvetten kazanç sağlayabilirler.
C. İşten kazanç sağlayabilirler.
D. Bir enerji türünü başka enerji türüne çevirebilirler.

  • Cevap: C

4. • Bayrağı göndere çekerken…I…kullanılır.
• Tahterevalli ve gazoz açacağı…II…türü basit makinedir.
• Virajlı yollar ve engelli rampaları…III…günlük yaşamdaki uygulamalarıdır.
Yukarıdaki cümlelerde numaralandırılmış yerlere yazılması gereken ifadeler hangisinde verilmiştir?

A. sabit makara kaldıraç palanganın
B. hareketli makara çıkrık kaldıracın
C. sabit makara kaldıraç eğik düzlemin
D. kaldıraç eğik düzlem çıkrığın

  • Cevap: C

5. Bir öğrenci basit makinelerden yararlanarak tasarladığı düzeneği yandaki gibi çiziyor. Öğrencinin tasarladığı düzenekle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

A. Düzenek kuvvetten kazanç sağlar.
B. Düzenekte iki tane sabit makara vardır.
C. Düzenek iş yapma kolaylığı sağlar.
D. Düzenekte işten kazanç yoktur.

  • Cevap: B

6. Bir işçi 30 N ağırlığındaki yükü 3 m yüksekliğindeki duvarın üzerine çıkarmak için eğik düzlem kurmak istiyor. Buna göre işçi, eğik düzlem kurmak için aşağıda uzunlukları verilen kalaslardan hangisini kullandığında kutuyu yükseğe çıkarmak için en az kuvvet uygular?

A. 4 m uzunluğundaki kalas
B. 6 m uzunluğundaki kalas
C. 5 m uzunluğundaki kalas
D. 7 m uzunluğundaki kalas

  • Cevap: D

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 151-152-153 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap