Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Sayfa 160-161-162 Cevapları

[giris]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 160-161-162 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 160[/syf]

18. yy.ın sonlarına doğru Joseph Priestley (Cozıf Piristli) oksijensiz ortama yeşil bir bitki ile fareyi birlikte koymuştur. Bitkiyi lamba ile aydınlattığında farenin yaşamına devam ettiğini, aydınlatmadığında ise farenin yaşamının sona erdiğini gözlemlemiştir. Priestley, bitkilerin büyümesi sırasında da bu durumun göz önünde bulundurulmasına dikkat çekmiş ve bitkilerin karbondioksidi kullanarak oksijen ürettiği sonucuna varmıştır. Jan Ingenhousz (Can Ingenhaus) fotosentez olayında bitkilerin yalnızca yeşil kısımlarının oksijen ürettiğini; kök, çiçek ve odunsu gövde gibi kısımlarının oksijen üretmediklerini gözlemlemiştir.

  • Cevap: BBu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 161[/syf]

DENEY

FOTOSENTEZİN SONUÇLARINI GÖZLEMLEYELİM

Gerekli Malzemeler: 4 adet özdeş saksı bitkisi, saydam poşet, kâğıt, kalem, etiket, bant, su.

Yapım Aşamaları

1. Edindiğiniz saksı bitkilerinin boy uzunlukları ve yapraklarının rengini gözlemleyiniz.
2. Etiketlere K, L, M, N harflerini yazınız. Etiketleri bitkilerin saksılarına yapıştırınız. Bitkileri aşağıda verilen şartlarda 10 gün boyunca bekletiniz. Bu süre boyunca sizden istenenleri yapmaya özen gösteriniz.
3.
• K bitkisini pencere önüne koyarak bitkinin hem ışık hem hava almasını sağlayınız. Bitkiyi 10 gün boyunca sulayınız.
• L bitkisinin bütün yapraklarına saydam poşet geçirerek yaprakların hava almasını önleyiniz. Bitkiyi ışık alan bir pencere önüne koyunuz ve 10 gün boyunca sulayınız.
• 10 gün sonra K ve L bitkilerini karşılaştırınız. Gözlem sonuçlarınıza göre aşağıdaki tabloyu doldurunuz.

  • Cevap:

4.
• M bitkisini karanlık bir ortamda 10 gün boyunca bekletiniz. Bu süre içinde bitkiyi sulamayı unutmayınız. Bitkinin bekletildiği ortamın hava almasına özen gösteriniz.
• 10 gün sonra K ve M bitkilerini karşılaştırınız. Gözlem sonuçlarınıza göre aşağıdaki tabloyu doldurunuz.

  • Cevap:

5.
• N bitkisini pencere önüne koyarak bitkinin hem ışık hem de hava almasını sağlayınız. Bitkiyi sulamayınız.
• 10 gün sonra K ve N bitkilerini karşılaştırınız. Gözlem sonuçlarınıza göre aşağıdaki tabloyu doldurunuz.

  • Cevap:

Sonuca Varma

1. Bitkilerin yaprak sayılarında, boy uzunluğunda ve renklerinde gözlemlediğiniz değişimlerin sebebi nedir?

  • Cevap: Yaptığımız deneyde bitkileri istenilen şartlara sahip ortamlarda beklettiğinizde L, M ve N bitkilerinin yapraklarında kuruma ve solma olduğunu; K bitkisinde ise bu tür değişimlerin olmadığını gördük.

2. Bir bitkinin yaşamını devam ettirebilmek için nelere ihtiyacı vardır?

  • Cevap: Bitkiler ve hayvanlar tüm diğer canlılar gibi temel yaşam kaynağı olan suya, daha sonra da hava, toprak, ışık (güneş) ve besine ihtiyaçları vardır. Bitkiler insanlar için nasıl oksijen kaynağı ise kendileri de yaşamak için oksijene ihtiyaç duyarlar.
[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 162[/syf]

Yaptığınız deneyde bitkileri istenilen şartlara sahip ortamlarda beklettiğinizde L, M ve N bitkilerinin yapraklarında kuruma ve solma olduğunu; K bitkisinde ise bu tür değişimlerin olmadığını gözlemlediniz. 10 gün boyunca bakımını üstlendiğiniz aynı tür K ve L saksı bitkilerini, deneyin 3. aşamasında karşılaştırdınız. Gözlem sonuçlarını değişken kavramlarını kullanarak açıklayalım. Deneyin 3. aşamasında su verdiğiniz, ışık alan bir yerde beklettiğiniz bitkilerin gelişiminde farklılık gözlemlediniz. Bu durumun sebebi K bitkisinin hava alan, L bitkisinin ise hava almayan bir ortamda bekletilmesidir. Diğer ortam şartları uygun olsa dahi hava almayan bir ortamda bekletilen bitki fotosentez yapamaz. 10 gün boyunca bakımını üstlendiğiniz K ve M bitkilerini, deneyin 4. aşamasında karşılaştırdınız. Gözlem sonuçlarını değişken kavramlarını kullanarak açıklayalım. Deneyin 4. aşamasında su verdiğiniz ve hava alan bir yerde beklettiğiniz bitkilerin gelişiminde farklılık gözlemlediniz. Bu durumun sebebi K bitkisinin ışık alan, M bitkisinin ise ışık almayan bir ortamda bekletilmesidir. Diğer ortam şartları uygun olsa dahi ışık almayan bir ortamda bekletilen bitki fotosentez yapamaz. 10 gün boyunca bakımını üstlendiğiniz K ve N bitkilerini, deneyin 5. aşamasında karşılaştırdınız. Gözlem sonuçlarını değişken kavramlarını kullanarak açıklayalım.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 160-161-162 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap