Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Sayfa 184-185 Cevapları

[giris]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 184-185 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 184[/syf]

GERİ DONUŞUM İÇİN KATI ATIKLARIN AYRIŞTIRILMASININ ÖNEMİ

Kullanım süresi dolan ve canlıların yaşadığı ortamdan uzaklaştırılması gereken katı malzemelere katı atık adı verilir. Ambalaj ve pil atıkları, ömrünü tamamlamış lastikler, röntgen filmleri, cam, kâğıt, elektronik ve tıbbi atıklar katı atıklara örnek verilebilir. Katı atıklar çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden etkisiz hâle getirilmeli, içlerindeki değerlendirilebilecek maddeler ekonomiye kazandırılmalıdır. Yeniden değerlendirilme imkânı olan atık maddelerin çeşitli işlemlerden geçirilip, ham madde olarak üretim süreçlerine dâhil edilmesine geri dönüşüm denir. Geri dönüşümlü ürünlerin üzerinde yukarıdaki görselde verilen kutularda yer alan sembol bulunur.
Sorumlu bireyler olarak yaşadığımız çevrede oluşan katı atık maddelerin ayrıştırılmasına katkı sağlamalıyız. Bu amaçla katı atık maddeleri kaynağında ayrıştırmak ve geri dönüşüm kutularına atmalıyız. Aşağıda katı atıkların geri dönüşüm aşamaları verilmiştir.

1. Değerlendirilebilir katı atıklar, çöple karışmadan ve kirlenmesine izin verilmeden kaynağında depolanmalıdır. Bu uygulama katı atıkların geri dönüşümü sırasında hem zamandan hem de yıkama amaçlı sudan tasarruf edilmesini sağlar.
2. Kaynağından toplanan katı atıklar cam, metal, plastik ve kâğıt olarak sınıflandırılmalıdır.
3. Sınıflandırılan katı atıklar geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
4. Geri dönüşüm kutularında biriktirilen katı atıklar, belediyeler veya yetkili kuruluşlar tarafından toplanır. Katı atıklar geri dönüşüm tesislerine gönderilir.
5. Katı atıklar geri dönüşüm tesislerinde çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek ham maddeye dönüştürülür.
6. Elde edilen ham madde üretim süreçlerinde kullanılarak yeni ürünler elde edilir. Böylece katı atıklar ekonomiye kazandırılır ve yeniden kullanılacak hâle getirilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 185[/syf]

Katı atıklar geri dönüşüm amacıyla ayrıştırılmadığında kâğıt, cam, plastik ve metal gibi atıklar çöpe gider. Değerlendirilebilir nitelikteki bu atık maddeleri çöpün içinden ayırmak oldukça zordur. Bunun için çok sayıda insan istihdam edilmeli, atık maddeler çöpün içinden çıkarıldıktan sonra temizlenmelidir. Çöpün içinden alınan bazı atık maddelerin geri dönüşümü yıkansalar dahi sağlanamaz. Aynı zamanda geri dönüşüm için bu yöntemi kullanmak oldukça maliyetlidir. Katı atıkların kaynağında ayrıştırılması geri dönüşümün daha ekonomik olmasını sağlar.

Çocuklar, öğrendiklerinizden yola çıkarak katı atıkların geri dönüşümüyle ilgili neler yapacaksınız?

  • Cevap: Geri dönüştürülebilir nitelikteki bu atıklar normal çöple karıştığında bu malzemelerden üretilen ikincil malzemeler çok daha düşük nitelikte olmakta ve temizlik işlemlerinde sorunlar olabilmektedir. Bu yüzden geri dönüşüm işleminin en önemli basamağını kaynakta ayırma ve ayrı toplama oluşturmaktadır. Geri Dönüşümün Önemi:

1. Doğal kaynaklarımızın korunmasını sağlar.
2. Enerji tasarrufu sağlamamıza yardım eder.
3. Atık miktarını azaltarak çöp işlemlerinde kolaylık sağlar.
4. Geri dönüşüm geleceğe ve ekonomiye yatırım yapmamıza yardımcı olur.

Sizin de Özlem ve Osman gibi geri dönüşüme katkı sağlayacak çözüm önerileriniz var mı? Varsa bu çözüm önerilerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Geri dönüşüme katkı sağlayarak hem doğal kaynaklarımızı korumuş oluruz hem de yeniyi üretmek yerine elimizde zaten var olan geri dönüştürülebilir atıkları kullanarak sınırlı orandaki doğal kaynaklarımızı koruyabilir, enerjiden tasarruf edebilir, daha az atık için daha az yer açabilir böylelikle ekonomimize de katkı sağlayabiliriz. Hem de bizden sonra gelecek olan nesile kullanabilecekleri kaynak bırakmış oluruz.

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 184-185 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap