Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Sayfa 188-189-190 Cevapları

[giris]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 188-189-190 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 188[/syf]

Aşağıda geri dönüşümün ülke ekonomisine katkılarını artırmak için yapılması gereken uygulamalardan bazıları verilmiştin Noktalı yerlere kendi çözüm önerilerinizi yazınız.

Geri Dönüşümün Ülke Ekonomisine Katkılarını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

1. İnsanları geri dönüşümün önemi hakkında bilinçlendirmek, onların geri dönüştürülebilen ürünlerin neler olduğunu öğrenmelerini sağlamak
2. Geri dönüşüm kutularını insanların kolaylıkla ulaşabileceği yerlere koymak
3. Katı atıkların kaynağında ayrıştırılmasının önemini yazılı ve görsel medyada anlatmak
4. Geri dönüşüm sonucunda elde edilen ham maddeden yararlanılarak yapılan ürünleri kullanmak

  • Cevap:

5.  Geri dönüşümün önemini anlatan reklamlar çekmek
6.  Okullarda geri dönüşüm ile ilgili ders koymak.


İnsanlar binalarda kullandıkları kaynakların tükenme ihtimaline karşı çeşitli önlemler almaktadır. Bu sayede günlük yaşamlarına kolaylıkla devam edebilmektedir. Peki, insanlar dünyada canlı yaşamı için gerekli olan kaynakların tükenme ihtimaline karşı hangi önlemleri almaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

1-Doğal kaynakları kullanırken, bunları çok kullanmaktan israf etmekten kaçınalım.
2- Enerji kullanımında yenilebilir enerji kullanımının payı arttırılmalı.
3- Çevre kirliliğine azami özen gösterelim. Çevreyi teniz kullanalım ve temiz kullanmayanları uyaralım.
4- Ormanlar bir ülkenin oksijen kaynaklarıdır. Ülkemiz endüstriye sanayi döneminde temiz havanın önemi daha da artmış durumdadır. Orman alanların korunması sağlanmalıdır.
5- Kullandığımız ürünlerde ilk önce dikkat etmemiz gereken bu ürünün yeniden dönüşüp dönüşmediği olmalı, yeniden dönüşebilen ürünlerin kullanmalıyız.
6- Suyun ihtiyaçtan fazlası tüketilmemeli, suların kirletilmemesine de özen gösterilmeli, suların kirlenmesi ekolojik dengeyi bozar su canlıların yok olmasına sebep olduğu gibi toprağın kirlenmesine de sebep olur.

[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 189[/syf]

Fosil yakıtlar ulaşım araçlarında, sanayi tesislerinde ve konutlarda kullanılmaktadır. Fosil yakıtların bir diğer kullanım alanı ise termik santrallerde elektrik enerjisi üretimi sağlamaktır. Tasarruflu kullanılmadığı takdirde gelecekte dünyada fosil yakıt sıkıntısı yaşanacaktır. Bu nedenle fosil yakıtlara alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının (güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, hidroelektrik enerji, jeotermal enerji gibi) kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Aksi takdirde gelecekte dünyada elektriğe ulaşma, konutları ısıtma, ulaşım araçlarını kullanma, sanayi tesislerinde üretim yapma sorunları yaşanabilir.

Yeryüzündeki kullanılabilir su kaynaklarının sınırlı olduğunu öğrenmiştiniz. Suyun eksikliği yalnızca insanların değil yeryüzündeki diğer canlıların da yaşamı için önemli bir tehdittir. Çünkü bitkilerden hayvanlara, mikroskobik canlılardan insanlara kadar bütün canlılar yaşamlarını devam ettirebilmek için suya ihtiyaç duyar. Suyun tasarruflu kullanılmaması durumunda gelecekte çok sayıda canlının nesli tükenebilir. Su kaynaklarına ulaşamayan insanlar arasında tifo ve kolera gibi salgın hastalıklar hızla artabilir. Bu nedenle bütün dünyada suyun doğru kullanımı konusunda ortak bir çalışma planlanmalıdır. Nehirlerdeki suların boşa akıp gitmesi önlenmeli, yer altı sularının kullanımı için alternatif yollar geliştirilmeli, yağmur suyu depolama sistemleri kurulmalı, su kaynaklarının kirlenmesi önlenmelidir.

Madenler yer kabuğunun oluşum sürecinde milyonlarca yılda meydana gelmiş doğal kaynaklardır. Altın, demir, bakır, alüminyum, bor ve magnezyum madenlere örnek verilebilir. Takıların, mutfak eşyalarının, teknolojik araç gereçlerin, ulaşım araçlarının yapımında madenlerden yararlanılmaktadır. Madenlerin tükendiği takdirde tekrar oluşması milyonlarca yıl sürer. Gelecek nesillerin de madenlerin sağladığı avantajlardan yararlanabilmesi için madenlerin tasarruflu kullanılmasına özen gösterilmelidir. Madenleri tasarruflu kullanmak amacıyla geri dönüşüm uygulamalarına önem verilmelidir. Geri dönüşüm sayesinde metal ve pil atıklarının yapısındaki madenlerden elde edilen ham madde üretim süreçlerinde kullanılır. Bu sayede doğadan daha az maden çıkarılır.

Tarım arazileri açılması, yerleşim birimi ve sanayi tesisi kurulması, ağaçların kereste üretimi amacıyla kesilmesi dünyadaki orman varlığının her geçen yıl azalmasına neden olmaktadır. Ormanlar çok sayıda canlının barındığı doğal yaşam alanlarıdır. Ormanlardaki üretici canlılar fotosentez yaparak karbon ve oksijen döngüsünün gerçekleşmesinde etkilidir. Ormanlar havadaki oksijen miktarını artırırken karbondioksit miktarını azaltır. Ormanlar tasarruflu kullanılmadığında havadaki karbondioksit

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 190[/syf]

miktarı hızla artacaktır. Bu durum asit yağmurları, küresel ısınma ve küresel iklim değişikliği gibi çevre sorunlarının olumsuz etkilerinde artışa neden olacaktır. İnsanlar arasında solunum yolları hastalıkları artacak, hayvanlar barınma imkânı bulamayacaktır. Ağaçların azalması nedeniyle insanlar ve hayvanlar besin kaynaklarına ulaşamayacaktır. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için orman varlığının korunmasına özen gösterilmelidir. Kereste ve kâğıt üretimi amacıyla endüstriyel ağaçlar dikilmeli, boş araziler ağaçlandırılmak, ormanlık alanlarda yasal izni olmadan ağaç kesen kişi ve kuruluşlar kanunların öngördüğü biçimde cezalandırılmalıdır.

• A şehrindeki geri dönüşüm tesisi katı atıkların kaynağında ayrıştırıldığı bir sistem kuruyor. Katı atıkların birbirleriyle karışmadan ayrı ayrı depolanmasını sağlıyor.
• B şehrindeki geri dönüşüm tesisi birbirleriyle karışan katı atıkları cam, kâğıt, metal ve plastik olarak ayırdıktan sonra işleme başlıyor.

Sizce hangi geri dönüşüm tesisinin uygulaması daha avantajlıdır? Nedenleriyle birlikte açıklayınız.

  • Cevap: Katı atıkların kaynağında ayrıştırılması geri dönüşümün daha ekonomik olmasını sağlar. O nedenle A şehrindeki geri dönüşüm tesisinin uygulaması daha avantajlıdır.

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 188-189-190 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap