Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Sayfa 210-211-212-213-214 Cevapları

[giris]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 210-211-212-213-214 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 210[/syf]

ELEKTRİK ENERJİSİNİN DÖNÜŞÜMÜ

Araştıralım Sunalım

Çeşitli kaynaklarda araştırma yaparak ve çevrenizdeki gözlemlerinize dayanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Soruların cevapları doğrultusunda birer poster çalışması hazırlayınız. Hazırladığınız poster çalışmalarını sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

• Elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşümünü temel alarak çalışan teknolojik araçlar nelerdir?

  • Cevap: Evlerde kullanılan birçok beyaz eşya ve elektronik alet bu dönüşüm prensibiyle çalışır. Örneğin çamaşır makineleri rezistansı en yüksek olan eşyalardan biridir. Ütü, bulaşık makinesi ve saç kurutma makineleri de elektriğin ısıya dönüşmesiyle çalışır.

• Elektrik enerjisinin ışık enerjisine dönüşümünü temel alarak çalışan teknolojik araçlar nelerdir?

  • Cevap: Potansiyel enerjiden elde edilen elektrik enerjisi ısı, ışık, hareket gibi enerji türleri olarak açıklanabilir. Elektrik enerjisinin dönüşümünü 5 başlıkta inceleyebiliriz. LED lamba, floresan, ampul ve neon lambalar elektrik enerjisinin ışık enerjisine dönüştüren araçlardır

• Elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüşümünü temel alarak çalışan teknolojik araçlar nelerdir?

  • Cevap: Bu makine ve aletlere örnek olarak su pompası ve çamaşır makinesi gösterilebilir. Örneğin çamaşır makinesinde ısı enerjisi olmasına rağmen hareket enerjisi yoksa çalışmaz. Vantilatör gibi gereçlerin çalışması içinse sadece hareket enerjisi yeterlidir.
[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 211[/syf]

iletken telden aşırı miktarda elektrik akımı geçtiğinde devre aşırı ısınma nedeniyle zarar görür mü? Elektrikli araçlarda bu duruma engel olmak için ne gibi bir önlem alınmıştır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Kesinlikle zarar görebilir. Bu yüzden bu tür aletlerde sigorta takılarak önlem alınmaktadır.
[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 212[/syf]

Bir elektrik devresine bağlanan sigorta, kullanılacağı devreden geçen akım değerinden biraz yüksek değerde seçilir. Bu uygulamanın sebebini bir örnekle açıklayalım. Bir tost makinesi 13 A’lik akım ile çalışıyorsa tost makinesini, 10 A’lik sigorta ile korumak mümkün değildir. Çünkü devreden 10 A akım geçtiğinde sigorta devreyi kesecek ve tost makinesi çalışmayacaktır. Ancak tost makinesi 20 A’lik sigorta ile de korunmaz. Çünkü tost makinesi çalışmaya başlarsa ve bir arıza olursa sigorta atmayabilir. Tost makinesi böyle bir durumdan olumsuz etkilenir. Bu nedenle tost makinesini aşırı akımın olumsuz etkilerinden korumak için 15 A’lik sigorta uygundur.

Bilgisayarın çalışmasını sağlayan donanım kısmındaki metal parçalarda elektrik akımının etkisiyle ısınma gözlenir. Bu parçaları aşırı ısınmanın olumsuz etkilerinden korumak için bilgisayar kasalarının çeşitli yerlerine fanlar takılır. Fanlarda elektrik enerjisi hareket enerjisine dönüşür. Fanlar metal parçaların normal çalışma sıcaklıklarında kalmaları için havanın dolaşmasını sağlar. Saç kurutma makinesi fanı, vantilatör ve matkap elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüşümünü temel alan teknolojik uygulamalara örnektir. Bu tür elektrikli araçlarda elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüşümünü sağlayan elektrik motorları bulunur. Bağımsız bir şekilde hareket eden veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektrik enerjisiyle çalışan mekanik cihazlara robot adı verilir. Robotlar bir kullanıcının kontrolünde çalışabildiği gibi bağımsız olarak bir bilgisayar programının kontrolünde de çalışabilir. Robot denilince birçok kişinin aklına insan benzeri makineler gelse de robotların çok azı insana benzer.

Günümüzde robotların en önemli kullanım alanı endüstriyel üretimdir. Özellikle otomotiv endüstrisinde çok sayıda robot kullanılır. Bu robotların birçoğunun şekli insan koluna benzer. Robotlar otomotiv endüstrisinde parçaları monte etmek amacıyla kaynak ve boya yapımında kullanılmaktadır. Robotlar elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüşümünden yararlanılarak üretilen teknolojik araçlardır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 213[/syf]

Bomba imha etmek, endüstriyel üretim yapmak, yangın söndürmek, petrol boru hatlarını denetlemek, görme engellilere kılavuzluk etmek, ameliyat yapmak robotların günümüzdeki kullanım alanlarına örnek verilebilir. Robot tasarlayan bir bilim insanı olduğunuzu düşününüz. İnsanların yararına bir robot tasarlayınız. Bu amaçla kitabınızın 9 ve 10. sayfasında verilen bilgilerden yararlanınız. Tasarladığınız robotu Yıl Sonu Bilim Şenliği’nde sergileyiniz.

1. Hangi amaçla robot tasarlayacağınızı belirleyiniz.
2. Robot tasarımınızı çizimle gösteriniz.
3. Tasarladığınız robotun görevlerini ifade ediniz.
4. Tasarladığınız robotta elektrik enerjisinin ısı, ışık ve hareket enerjisine dönüşümünün gerçekleşmesini sağlayınız.
5. Şartlarınız ölçüsünde, tasarladığınız robotun üç boyutlu modelini yapınız.

Aşağıda, bir öğrencinin yaptığı proje örnek olarak verilmiştir. Bu örnekten yararlanarak siz de benzer bir proje tasarlayınız.

1. Uzay araştırmalarında kullanılmak üzere bir robot tasarlamak istiyorum.
2. Tasarladığım robotun çizimi aşağıdaki gibidir.
3. Tasarladığım robot uzay araçlarıyla diğer gezegenlere, doğal uydulara ve gök taşlarına gidebilmeli; gittiği gök cisimlerinde bilimsel araştırmalar yapmalıdır. Tasarladığım robot gök cisimlerinin fotoğraflarını çekebilmeli, gök cisimlerindeki mineralleri analiz edebilmeli, elde ettiği verileri yapay uydularla dünyadaki bilim insanlarına gönderebilmelidir.
4. Tasarladığım robotun üç boyutlu modelini oluşturdum. Bu modelin görseli aşağıdaki gibidir:

  • Cevap: Bu etkinliği yapmamızı istiyorsanız yorum bölümüne yazınız. 
[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 214[/syf]

Robotlar Her Yerde

Güney Kore ve Japonya, hizmet robotlarının üretimine yöneldi. Güney Kore’de geliştirilen üç tip robot, 2010 yılından itibaren evlere ve kamu kurumlarına dağıtılmış, bu robotların evde hizmet verip veremeyecekleri test edilmiştir. Hatta Güney Koreli bilim insanları, ileride ülkenin sınırında nöbet tutacak robot modeller üzerinde çalışmaktadır. Nüfusu gittikçe yaşlanan Japonya’da, insan görünümlü robotlar, gelecekte yaşlıların bakımını üstlenecek yeni kuşak tıbbi cihazlar olarak görülmektedir. Ev işlerine yardımcı olmak için tasarlanan robotların kullanımı Avrupa ülkelerinde giderek yaygınlaşmaktadır. İsviçreli bir firmanın ürettiği robotlar elektrik enerjisini şarj cihazından almaktadır. Robot süpürge, süpüreceği alanı ve emiş gücünü kendi kendine hesaplayabildiği gibi kullanıcının belirlediği bir alanı istenilen güçte süpürebilmektedir.

Bisikletin pedalını çevirdiğimizde bisikletteki ampullerin ışık verdiğini, pedalları çevirmeyi bıraktığınızda ise ampullerin ışık vermediğini gözlemlemişsinizdir. Sizce bu durumun sebebi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Bazı bisikletlerin hareket eden tekerleklerine bağlı olan dinamo adı verilen bir alet vardır. Tekerleklerin hareket etmesiyle birlikte dinamonun mıknatısa bağlı olan kısmı da hareket eder. Bobin içinde hareket eden mıknatıs, bobinde elektrik enerjisi oluşmasını sağlar. Oluşan elektrik enerjisi bisikletin farklı yerlerine bağlı olan lambalara bağlantı kablolarıyla iletilir. Böylece lambalar ışık vermeye başlar. Bu olay hareket enerjisinin elektrik enerjisine dönüştüğünün göstergesidir.

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 210-211-212-213-214 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap