Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Sayfa 220-221-222 Cevapları

[giris]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 220-221-222 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 220[/syf]

ELEKTRİK ENERJİSİNİN BİLİNÇLİ VE TASARRUFLU KULLANILMASI

Kömür, petrol, doğal gaz ve madenler doğal kaynaklardır. Yaşamımızı devam ettirebilmek için doğal kaynakların sağladığı avantajlardan yararlanırız. Ulaşım, ısınma, endüstriyel üretim bu avantajlardan birkaçıdır. Doğal kaynakların sağladığı avantajlardan biri de güç santrallerindeki elektrik enerjisi üretimidir. Elektrik enerjisi tasarruflu kullanılmadığında bu enerjinin üretim sürecinde kullanılan doğal kaynaklar da israf edilmiş olur. Doğal kaynakların sınırlı olduğunu, israf edilmesi durumunda tükenebileceğini biliyorsunuz. Bu bağlamda elektrik enerjisini tasarruflu kullanmak doğal kaynakların israf edilmesini önler. Elektrik enerjisinin üretiminden kullanımına kadar her aşamada belirli bir maliyeti vardır. Ham madde temini, güç santrali kurulumu, güç santralinde çalışan eleman istihdamı, elektrik enerjisinin enerji nakil hatlarıyla konutlara ve iş yerlerine iletilmesi bu maliyetlere örnek verilebilir. Bu maliyetler, kullanılan elektrik enerjisi miktarına göre tüketiciye yansıtılır. Konutlarda ve iş yerlerinde kullanılan elektrik enerjisi miktarı elektrik sayacı ile ölçülür. Kamunun veya kamunun yetki verdiği kurum ve kuruluşların görevlendirdiği kişiler, harcadığımız elektrik enerjisi miktarını belirli aralıklarla sayaçtan okur. Kullanılan elektrik enerjisi için ödenecek ücreti hesaplar ve tüketiciye elektrik faturası verir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 221[/syf]

Beyin Fırtınası

Ahmet Bey o akşam işten eve döndüğünde bir hayli durgundu. Babasını çok seven ve onun bu hâline alışık olmayan Pınar, babasının yanına gitti.
Pınar: Babacığım, bu akşam oldukça düşünceli görünüyorsun. Bir sorunun varsa benimle paylaşabilirsin.
Pınar’ın bu davranışı Ahmet Bey’i sevindirdi. Düşüncelerini Pınar’la paylaşmaya karar verdi.
Ahmet Bey: Evet, kızım! Eve gelirken posta kutusunda bu ayki elektrik faturasını gördüm. Geçtiğimiz aylara göre elektrik enerjisi için ödeyeceğimiz ücret bir hayli yüksek geldi.
Pınar: Peki, neden elektrik için ödediğimiz ücret bir önceki aya göre daha yüksek geldi? Bu konuda bir fikrin var mı?
Ahmet Bey: Kızım, evdeki elektrikli aletleri çalıştırırken elektrik enerjisini gereğinden fazla kullanarak israf ediyoruz.
Pınar: O hâlde, biz de evde elektrik enerjisini ailece daha tasarruflu kullanalım.
Ahmet Bey: Bu konuyu annen ve kardeşinle de paylaşalım. Hep beraber oturalım ve evde elektrik enerjisi israfına sebep olan davranışlarımızı belirleyelim. Ardından bu davranışlarımızdan nasıl vazgeçeceğimize karar verelim.

Ahmet Bey ve ailesi elektrik enerjisi israfına sebep olan davranışlarını dürüst bir şekilde sıraladılar:
• Ahmet Bey televizyonu elektrik düğmesinden değil sadece uzaktan kumanda ile kapattığını söyledi.
• Pınar’ın kardeşi evde bir odadan diğer odaya geçerken lambaları kapatmadığını söyledi.
• Pınar hava kararmadan perdeleri çektiğini söyledi.
• Pınar’ın annesi çamaşır ve bulaşık makinesini tam dolmadan çalıştırdığını söyledi.
Aile fertleri bu davranışlarından vazgeçmeye karar verdiler. O akşamdan sonra evdeki elektrik enerjisi tüketim alışkanlıkları aşağıdaki gibi değişti:
• Ahmet Bey televizyonu elektrik düğmesinden kapattı.
• Pınar’ın kardeşi bir odadan diğer odaya geçerken lambaları kapattı.
• Pınar, güneş tam olarak batmadan perdeleri çekmedi.
• Pınar’ın annesi çamaşır ve bulaşık makinesini tam olarak dolmadan çalıştırmadı.

Evde elektrik enerjisi tasarruflu kullanılmaya başlandıktan sonra ilk elektrik faturası bir önceki aya göre düşük gelince bütün aile fertleri sevindi.

Okuduğunuz metne göre aşağıdaki soruların cevaplarını arkadaşlarınızla tartışınız.

1. Elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılmasının aile ekonomisi açısından önemi nedir?

  • Cevap: Elektrik enerjisi sayesinde doğal enerji kaynakları tükenmemektedir. Ayrıca elektrik enerjisi çevre dostudur ve çevrenin korunmasına yardımcı olur. Ekonomi yönünden aile bütçesine ve ülkeye oldukça katkısı bulunmaktadır. Kullanılan enerji maliyetini düşünerek ülke ve aile ekonomisine katkıda bulunur

2. Konutlarda ve iş yerlerinde elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılması, ülke ekonomisini nasıl etkiler?

  • Cevap: Enerji tasarrufu neden önemlidir: Enerji, ekonomik ve sosyal kalkınma için oldukça önemlidir. İnsanlar daha az enerji kullanırsa enerji kaynaklarını arttırmak için daha az çaba gösterilir. Örneğin; Enerji santralleri inşa etmek veya enerji ithal etmek gibi zorunluluklara gerek kalmaz.
[syf]8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 222[/syf]

Tüketilen enerji miktarının ekonomik kalkınmayı, endüstriyel üretimi ve günlük yaşamımızı olumsuz etkilemeden en aza indirilmesi enerji verimliliği olarak tanımlanır. Ülkemizde resmî kurumlar ve sivil toplum kuruluşları elektrik enerjisini verimli kullanmak adına önemli çalışmalar yapmaktadır. Şimdi bu çalışmalara örnekler verelim. Enerji Verimliliği Derneği ile Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ortak çalışmasıyla oluşturulan “Enerji Hanım” projesi, enerji verimliliği konusunda ev hanımlarının bilinçlendirilmesini amaçlamaktadır. Proje kapsamında ev hanımlarının evlerindeki elektrikli aletleri bilinçli kullanmaları, A sınıfı beyaz eşyalar ve kompakt floresan lambalar tercih etmeleri durumunda hem aile hem de ülke ekonomisine yapacakları katkı seminerler verilerek onlara anlatılmıştır. “Enerji Hanım” projesinin merkezinde ev hanımlarının olmasının sebebi kadınlar aracılığı ile evin tüm fertlerini enerji verimliliği konusunda bilinçlendirmektir. Aşağıda bu proje kapsamında hazırlanan tanıtım afişlerinden biri verilmiştir. Enerji Verimliliği Derneği ve Millî Eğitim Bakanlığı ortaokul çağındaki çocukları, enerji verimliliği hakkında bilinçlendirmek amacıyla yandaki görselde maskotu görülen “Enerji Çocuk” projesini başlattı. Proje kapsamında ülke genelinde on binlerce çocuğa tiyatro, çizgi film, bilgisayar oyunları ve diğer görsel etkinliklerle ulaşıldı. Çocukların ilgisini çekmek amacıyla tasarlanan “Enerji Çocuk” maskotu, projenin mesajlarını çocuklarla paylaştı. Proje kapsamında okullarda enerji verimliliği kulüpleri oluşturuldu, öğretmenler tarafından Enerji Çocuk takım liderleri belirlendi ve enerji verimliliğiyle ilgili öykü ve resim yarışmaları düzenlendi.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Adım Adım Yayınları Sayfa 220-221-222 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap