Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

3. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Yakın Çevremizi Tanıyalım Cevapları

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Meb Yayınları 6. Ünite Canlılar Dünyasına Yolculuk Sayfa 190, 191, 192, 193 Yakın Çevremizi Tanıyalım Soruları ve Cevapları

3. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Yakın Çevremizi Tanıyalım Cevapları

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 191 Cevabı

Aşağıda verilen çevre sorunlarına karşı çözüm önerilerinizi resimlerin altına yazınız.

  • Cevap

Çevrenizde gördüğünüz çevre sorunlarını tespit ediniz. Çözüm önerilerinizi aşağıya yazınız.

  • Cevap:

Hava Kirliliği Çevre Sorunu

Atmosferin dünyaya yakın kısmında biriken, duman, toz, gaz gibi maddelerin insanların ve diğer canlıların sağlığını tehlike sokacak hale gelmesinde hava kirliliği denir. Hava kirliliğine sebep olarak, sanayileşme, motorlu taşıtlar, kentleşme, kömürün ısınmak için elektrik üretimi için kullanılması, fabrika bacalarına yeterli filtrelemenin yapılmaması gösterilebilir.
Ülkemizde hava kirliliği, sanayi bölgelerinde ve büyük şehirlerde önemli bir problemdir. Kentlerde ısınmaya yönelik kullanılan, petrol ürünleri, linyit kömürü, odun gibi yakıtlar havayı zehirlemektedir. Kentleşme ile yoğun motorlu taşıtların kullanımı, hava kirliliğini arttırmaktadır.
Kirli hava, bütün insanlar için büyük risk oluşturmakta, akciğer kanseri, bronşit, alerji, nefes darlığı gibi bir çok rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Hava Kirliliği Soruna yönelik çözüm önerileri

1- Yeşil alanlar arttırılmalı, ormanların tahrip edilmemeli, tahrip edilen orman bitki örtüsü yerine tekrar yenileri ekilerek, yeşil orman bitki örtüsü korunmalı.
2- Kalitesiz havayı çok kirleten, linyit, petrol gibi ürünlerin ısınma için kullanımı engellenmeli, doğalgaz dönüşümü yapılan yerlerde yasaklanmalıdır.
3- Enerji ve ısınma için alternatif enerji, jeotermal, güneş, rüzgar gibi enerji çalışmaları hızlandırılmalı, bunların kullanımı arttırılmalıdır.
4- Enerjini etkin ve bilinçli kullanım, bilinci arttırılmalı, sürekli bu yönde çalışmaların devam etmesi gerekmekte, enerji tasarrufu bilinci oluşturulmalıdır.
5-  Sanayi fabrika bacalarına filtre takılmalı, bu yöndeki filtre kullanmayanlar için yaptırımlar arttırılmalı, bu denetimler sıklaştırılmalıdır.
6- Motorlu taşıtların daha az kullanılması için, toplu ulaşım araçları kullanımı özendirilmeli, toplu ulaşım araçlarını havayı daha az kirleten yakıt tipli araçlardan seçilmeli ve gerekiyorsa bunlara filtre takılmalıdır.

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı

Atıkları ayrıştırmanın sağlayacağı faydalar nelerdir?

  • Cevap:  Özellikle yenilenemeyen ham madde kaynaklarının  israfını önlemek, Çünkü özellikle günümüzün tüketim ekonomisi, sonsuz büyüme varsayımına dayanıyor. Oysa biz sınırlı bir dünyada yaşıyoruz. Sonsuz büyüme söz konusu olamaz.  Çevre bilincinin geliştirilmesine katkıda bulunarak atalarımızdan borç olarak alınan  emaneti (çevreyi) sonraki nesillere yaşanabilir halde devretmeye katkıda bulunabilmek atık değerlendirme konusunun temel kaygısıdır.

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 190, 191, 192, 193 Cevapları Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!